Agencija za standarde hrane planira se savjetovati o koristi takvog poreza, tj. da li bi porez natjerao ljude da se zdravije hrane. Ako se ovaj porez uvede temeljit će se na istim principima kao i onaj na duhan i piće, prenosi Dejli Mejl.
Najvjerovatnija opcija je primjena takozvanog poreza na debljinu na hranu, grickalice i zašećerena pića.
Međutim, prema jednom scenariju, 17,5 posto poreza moglo bi se primijeniti čak i na punomasno mlijeko, maslac i sir kako bi se ohrabrila potrošnja proizvoda s manje zasićenim mastima. Hrana je zasada bila pošteđena od poreza.
Stručnjaci smatraju da je nacija predozirana zasićenim mastima koje vode začepljenju arterija, srčanim bolestima i preuranjenoj smrti.
Očekivano, najave ovakvog poreza razljutile su proizvođače hrane.
'Ovakve teme jesu za raspravu, ali agresivna politika poreza neće pomoći ničemu osim stanjivanja novčanika potrošača,' rekao je Džulijan Hant iz Fud end Drink Federejšn.
(FENA/em)
ZA ZDRAVIJU ISHRANU
U Britaniji porez na brzu hranu?
Arhiva 10.05.10, 14:39h
PODIJELI NA
24 SATA
'Vrlo je opasno ignorisati instituciju ombudsmena koja je utvrdila da procedura izbora direktora KCUS-a nije u skladu sa zakonom '
Njemački div kreće u projekat 'težak' 195 miliona KM nedaleko od Sarajeva
Neobična crvena zmija pronađena u bh. susjedstvu: U životu ovo nismo vidjeli
SDP BiH: Podržavamo nove tehnologije u izbornom procesu, takav zakon smo predložili još prije 7 godina
Brza hrana i zašećerena pića mogla bi biti temelj za nove poreze u Britaniji kako bi se spriječila pretilost, ali i kako bi se popunila crna rupa u vladinim finansijama.