Evropski komesar za trgovinu Karel de Guht rekao je da će Evropski sud pravde razjasniti informacije vezane za ovaj sporazum o sprječavanju falsifikovanja kao i da njegovo sprovođenje mora da bude u potpunosti saglasno sa slobodom izražavanja i slobodom interneta. - prenosi agencija Beta.
"Ova debata mora da bude zasnovana na činjenicama, a ne na dezinformacijama i glasinama, koje su dominirale na društvenim mrežama i blogovima", rekao je De Guht.
Ključne zemlje Zapada, uključujući 22 zemlje iz Evropske unije, su krajem januara potpisale sporazum AKTA, čiji je cilj, kako se tvrdi, da uskladi međunarodne standarde u zaštiti autorskih prava i intelektualne svojine, kako bi se suzbilo falsifikovanje i piraterija.
Međutim, EU se od tada suočila s nekoliko stotina protestnih skupova, peticijom koju je potpisalo oko dva miliona ljudi i javnom osudom stavljanja potpisa na sporazum AKTA, čiji kritičari smatraju da pod plaštom borbe protiv piraterije uvodi cenzuru Interneta i ugrožava pravo na privatnost njegovih korisnika.
Nekoliko ključnih zemalja, uključujući Nemačku i Dansku, odustalo je od ratifikacije sporazuma poslije velikih protesta širom Evrope.
DEPO-BL!N/đk