Autorica Amela Hadžimejlić istaknula je Feni da je riječ o njenom konceptualnom radu, koji je multimedijalan. - prenosi Fena.
"Izlažem fotografije iz mog života, ne koje sam fotografisala, već one iz mog djetinjstva do danas, uz oslikane naočale kroz koje se gledaju te fotografije, kao i videorad", kazala je ona.
Naglašava da ovim radom, iako se publici do sada predstavljala najviše klasičnom grafikom i klasičnim grafičkim izrazom, na određeni način ipak nije odstupila od svoje likovnosti.
Kustosica Galerije Collegium artisticum Branka Vujanović ističe Feni da se svijet mijenja u zavisnosti od načina na koji posmatramo. Promjenom percepcije mijenjamo svijet i sebe u svijetu.
"Izložba Amele Hadžimejlić poziva posmatrača da isprobava različite vizure i otkriva sopstvene vizije. Na naočare raznovrsnih oblika i dioptrija umjetnica aplicira forme i boje koje je upotrebljavala u svom prethodnom opusu vezanom pretežno za grafičke dicipline, tako da bismo njen ludički i eksperimentalni pristup u ovom djelu mogli okarakterisati kao "grafiku u proširenom polju", navodi ona.
Vujanović potcrtava da autorica, kombinujući interaktivni pristup koji aktivira posmatrača s fotografskom hronikom sopstvenog života, postavlja pitanje objektivnosti fotografije i ambivalentnosti pogleda.
Amela Hadžimejlić je rođena 1969. u Ljubljani. Diplomirala je na Odsjeku grafike 1993. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Od 1996. do 1998. je pohađala i završila postdiplomske studije u klasi akademika Dževada Hoze te stekla zvanje magistra grafike na ALU Sarajevo.
Do sada je imala 21 samostalnu izložbu u zemlji i inostranstvu, dobitnik je sedam nagrada i učestvovala je na više od 150 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, internacionalnih, selektivnih grafičkih i ex-libris bijenala i trijenala.
Njeni radovi se nalaze u 19 umjetničkih kolekcija, muzeja i galerija izvan BiH. Član je Udruženja likovnih umjetnika BiH od 1996. godine. Radi kao profesor na Odsjeku grafike ALU u Sarajevu.
Izložba će biti otvorena do 7. marta.
DEPO/đk