FOTO&VIDEO/ UKLANJANJE POSLJEDICA KATASTROFE TRAJAT ĆE 40 GODINA

Novinarima konačno dozvoljeno da snime razmjere uništenja u japanskoj Fukushimi

Arhiva 21.02.12, 21:00h

Novinari iz cijelog svijeta danas su posjetili japansku nuklearnu elektranu Fukushima, godinu dana poslije razornog zemljotresa od 11. aprila 2011. Obučeni u specijalna zaštitna odijela, obišli su postrojenja koja su teško oštećena u seriji eksplozija izazvanih zemljotresom i pratećim cunamijem, zbog čega je cijeli svijet nekoliko dana bio na ivici nuklearne katastrofe

Fukushima DaiichiIzvještač "Belfast telegrapha" piše da oblast oko elektrane djeluje sablasno zbog zaraslih dvorišta, napuštenih automobila nasred ulice, neopravljenih kuća. Čak su i ptice napustile Fukushimu poslije nuklearne katastrofe u aprilu prošle godine.

Na ulasku u kompleks nuklearke, aparati za mjerenje zračenja registrovali su 15 mikrosiverta, dok je taj iznos na drugom kraju kompleksa, gdje su smješteni oštećeni reaktori okrenuti ka Tihom okeanu, i do sto puta veći.


Fukushima Daiichi 
- Naš glavni cilj u ovom trenutku je da uklonimo nuklearno gorivo iz reaktora. To je tehnički veoma težak problem, ali nismo u žurbi - kaže direktor elektrane Takeši Tahakaši, čiji je prethodnik Masao Jošida napustio tu funkciju kad su mu ljekari otkrili da ima rak.

Ipak, kompanija "Tepko" (Tokyo Electric Power) tvdi da njegova bolest nije povezana s incidentom u elektrani.

U elektrani se čuje zujanje filtera za smanjenje kontaminacije, a okolo užurbano prolaze radnici obučeni od glave do pete u zaštitna odijela i maske. U elektrani radi na stotine ljudi, od kojih mnogi ovdje spavaju u improvizovanim krevetima. Centralnom kontrolnom prostorijom dominira ogromni digitalni sat koji pokazuje trenutni nivo radijacije.

Tahakaši tvrdi da je radijacija danas pod kontrolom i da je temperatura nuklearnog goriva ispod nivoa ključanja.

Upravo je pitanje nuklearnog goriva, koje je ostalo zarobljeno ispod ruševina dijelova reaktora koji su eksplodirali, najkontroverzniji dio priče o Fukushimi. To gorivo, za koje inženjeri ne znaju gdje se tačno nalazi, svakodnevno se hladi hiljadama litara vode koja se upumpava iz gigantskih rezervoara. 



Reporter "Belfast telegrapha" piše da je i na velikoj hladnoći na zimski dan u Fukushimi pod zaštitinim odijelima veoma toplo. Ljetos je radnicima bilo još gore.

- Padali su kao muhe od vrućine, ali su morali da nastave da rade - kaže jedan od radnika.

Fukushima Daiichi

Trenutno je najteže stanje u reaktoru 3, u kojem je smješten plutonijum, i u kojem se očitava zračenje od zapanjujućih 1.500 mikrosiverta. Oštećenja su toliko velika da se posmatrač mora zapitati kojom srećom je čovječanstvo izbjeglo nuklearnu katastrofu armagedonskih razmjera.

- Još uvijek je previše opasno da bi radnici ulazili u reaktor tri - kaže inženjer Jasuki Hibi.

Iz oblasti oko Fukushime do sada je evakuisano oko 100.000 ljudi, a prema procjenama vlade i komapnije "Tepko" uklanjanje posljedica katastrofe moglo bi da potraje i 40 godina. Ipak, inženjeri koji se svakodnevno trude da poprave neporavljivo i dalje su optimisti.

- Pokušaćemo da omogućimo ljudima da se vrate u svoje domove što je prije moguće - kaže Takeši Tahakaši.

(DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)