Emir Suljagić od petka, 10. februara, i zvanično ne obavlja funkciju ministra obrazovanja, nauke i mladih u Vladi sarajevskog kantona. Čovek koji se usudio da, makar na simboličkom nivou, razdvoji veronauku od obrazovanja podneo je ostavku nakon učestalih pretnji smrću koje je u poslednje vreme dobijao. Kap koja je prelila čašu bilo je pismo sa bojevim metkom i konciznom porukom: "Ostavi se Allaha dž.š. i njegove vjere. Stići će te vjernička ruka". Metak u koverti je logičan epilog izjava koje su prethodno, u maju prošle godine, u javnost plasirali vođa Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić i njegovi blogeri-jurišnici. Pošto su na sada već bivšeg ministra sasuli uvrede, manje ili više otvorene pretnje i bacili fetvu, onima koji u glavi mesto mozga imaju metak, ostalo je još samo da adresiraju kuršum na Suljagićevu adresu.
“Put kojim je SDP krenuo nakon izbora nije se poklopio sa onim kako je taj put vidio Emir Suljagić. Suljagić je ostao na nivou onoga što je SDP objećavao u vrijeme dok je trajala predizborna kampanja. U međuvremenu, SDP je zbog nekih odluka i koalicije sa SDA napravio kompromise koji nisu bili svarljivi ni Suljagiću, niti će biti svarljivi ljudima koji su na prošlim izborima glasali za tu stranku.” |
Ono što je najmučnije, premda nije iznenađenje, u ovom slučaju jeste ćutanje Suljagićeve Socijaldemokratske partije BiH koja se nije udostojila ni da napiše saopštenje koje će po dužini parirati pretnji iz prethodnog pasusa. Stranka Zlatka Lagumdžije je svog ministra, kao i maja prošle godine kada je iz istog razloga podneo ostavku, ostavila na vetrometini. Eldin Karić, glavni urednik portala Žurnal, poučen iskustvom iz proleća 2011. nije iznenađen ovakvim raspletom.
“Put kojim je SDP krenuo nakon izbora nije se poklopio sa onim kako je taj put vidio Emir Suljagić. Suljagić je ostao na nivou onoga što je SDP objećavao u vrijeme dok je trajala predizborna kampanja. U međuvremenu, SDP je zbog nekih odluka i koalicije sa SDA napravio kompromise koji nisu bili svarljivi ni Suljagiću, niti će biti svarljivi ljudima koji su na prošlim izborima glasali za tu stranku”, kaže Karić za e-Novine.
On dodaje da ne očekuje da će se članovi SDP, naročito nakon svega što se desilo Emiru Suljagiću, usuditi da javno komentarišu ostavku ministra obrazovanja.
“SDP inače otkako je došao na vlast slabo šta komentariše. Uopšte slabo iznose bilo kakav svoj stav. Možda je problem u tome što predsjednik te stranke Zlatko Lagumdžija ne može da stigne na sve da odgovori, a drugi baš nisu sigurni da smiju da govore nešto, prije nego što provjere da je to ispravno. Ako bude kakvog stava, to će biti stav predsjednika stranke. Sumnjam da će se neko drugi usuditi da iznese svoje mišljenje. Vidjeli smo kako je završio Suljagić koji je iznosio svoje mišljenje”, smatra Eldin Karić.
"Ministar Suljagić je za svog mandata uradio više nego možda ijedan drugi ministar u kantonalnoj Vladi i šteta je što on, a ne oni, odlaze. Činjenica da odlazi zbog prijetnji upućenih njemu i njegovoj porodici je posebno poražavajuća jer se pokazuje da se prijetnjom i nasiljem može mijenjati izvršna vlast. |
Za sada je jedina reakcija na ostavku kantonalnog ministra stigla iz Naše stranke koja je najoštrije osudila pretnje Suljagiću, naglasivši da očekuje od policije Kantona Sarajevo da “utvrdi vjerodostojnost prijetnji i identitet onoga ko ih je uputio i o tome obavijesti javnost”.
"Ministar Suljagić je za svog mandata uradio više nego možda ijedan drugi ministar u kantonalnoj Vladi i šteta je što on, a ne oni, odlaze. Činjenica da odlazi zbog prijetnji upućenih njemu i njegovoj porodici je posebno poražavajuća jer se pokazuje da se prijetnjom i nasiljem može mijenjati izvršna vlast", rekao je Peđa Kojović, član Predsjedništva Naše stranke.
Podsetimo, pritisci na Emira Suljagića su počeli maja 2011. kada je doneo odluku da ocene iz predmeta veronauka budu opisne, odnosno da ne ulaze u prosek učenika, čime je želeo da spreči diskriminaciju dece. Obrazlažući svoju ostavku Suljagić je kazao da ga je na ovu odluku nateralo i to što "u BiH moć imaju oni koji nemaju nikakvu odgovornost prema biračima, od birokratije koja odgovara samoj sebi, do vjerskih zajednica koje sebe stavljaju iznad zakona u svakom pogledu."
"Smatram da oni koji se kriju iza vjere da bi prijetili meni i mojoj porodici zloupotrebljavaju vjeru da bi zadržali moć i privilegije u kojima nezasluženo uživaju. S obzirom na to da nisam spreman udovoljiti pritiscima i uraditi ono što se traži od mene u prijetnjama, a imajući u vidu činjenicu da je sigurnost moje porodice direktno povezana s tim, smatram da je podnošenje neopozive ostavke jedini lični, moralni i politički odgovoran čin koji mogu poduzeti u ovom trenutku”, napisao je, između ostalog, Emir Suljagić.
"Religija je najbitnija stvar ovdje. To govori da smo daleko od demokratije, da još uvijek živimo u barbarskom dobu. Na kraju krajeva, ovo sve je legalizacija onoga što se desilo u Dejtonu. Postoje tri etničke teritorije, tri religije, tri boga.” |
Sarajevski pisac Faruk Šehić smatra da je Suljagić pokušajem da reformiše obrazovanje “dirnuo u osinje gnijezdo”, odnosno u religiju.
“Političke stranke, vjerovatno i njegova stranka, igraju na kartu religije i ne žele da se zamjeraju biračima, jer su mnogi od njih vjernici”, ističe Šehić.
Ostavka Emira Suljagića još jednom je pokazala svu slabost sekularizma u današnjem bh. društvu, bez obzira na to koja je od tri verske grupe u toj državi dominantna. Šehić smatra da je teško opšte govoriti o sekularizmu u Bosni i Hercegovini.
“On postoji u građanskom miljeu u velikom gradu kao što je Sarajevo. Izvan Sarajeva ga faktički nema. Religija je najbitnija stvar ovdje. To govori da smo daleko od demokratije, da još uvijek živimo u barbarskom dobu. Na kraju krajeva, ovo sve je legalizacija onoga što se desilo u Dejtonu. Postoje tri etničke teritorije, tri religije, tri boga”, kaže Faruk Šehić.
Prema mišljenju Eldina Karića, SDP BiH ne ume da se snađe u takvom društvu i dodaje da ta stranka poseže za potezima kojima želi da preuzme deo glasača nacionalističke orijentacije. Nemoć koju ispoljava SDP je, smatra naš sagovornik, dovela BiH u situaciju u kojoj je “sekularizam prilično narušen”.
“Imate situaciju u Bihaću, gdje je tamošnji premijer Lipovača, iz vrha SDP-a, donio odluku da iz budžeta kantona u ovakvoj ekonomskoj situaciji izdvoje 800.000 KM godišnje za doprinose na plate vjerskih službenika”, zaključuje Eldin Karić.
VEZANI TEKST: |
(e-novine/Dušan Komarčević)