- Intelektualno vlasništvo potrebno je štititi kako bi znanstvenicima, umjetnicima, izumiteljima i drugim kreativcima osigurali egzistenciju i prostor za rad. Internet mora ostati slobodna platforma za komunikaciju, daljnji razvoj kreativnosti, ekonomije, društva, demokracije i razmjenu mišljenja. Piratstvo, a osobito ono u komercijalne svrhe, potrebno je onemogućiti. Tako štitimo kreativnost i potičemo razvoj gospodarstva - poručio je Josipović.
Danas će se u nekoliko hrvatskih gradova održati prosvjedi protiv ratificiranja ACTA-e.
Prema najavama koje su kružile internetom posljednjih dana, prosvjedi će početi u 15 sati. U Zagrebu bi se trebao održati ispred Ministarstva vanjskih poslova na Zrinjevcu, u Splitu na Peristilu, u Rijeci kod Radija Rijeke dok će se Osječani okupiti na Trgu Ante Starčevića, a Puljani na Forumu.
Protiv ACTA-e su već ustali građani nekih europskih zemalja, a Poljaci, Česi i Slovaci odbili ratificirati ugovor. Spomenutoj trojki u petak se pridružila i Njemačka koja je odlučila zamrznuti proces ratificiranja istaknuvši kako joj treba još vremena za raspravu . Latvija je također odlučila zaustaviti potpisivanje dok stajalište drugih zemalja ne bude jasnije.
Primarni cilj Anti-krivotvoriteljskog trgovinskog sporazuma ( Anti-Counterfeiting Trade Agreement ) jest borba protiv krivotvorenja fizičkih dobara, poput lijekova. Međutim, Sporazum će u stvarnosti imati puno širu primjenu te će svoje resurse osobito koristiti za nadzor 'distribucije podataka na internetu kao i informacijske tehnologije'. No, pokušaj da se napadne ilegalno 'skidanje' i razmjenjivanje podataka na internetu izazvao je veliku kontroverzu zbog straha da će se time narušiti 'online sloboda' korisnika.
(Jutarnji.hr/DEPO/BLIN/em)