Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen u izjavi za medije između ostalog je rekao da se Markale i danas negiraju, "jer priznati ovaj zločin znači priznati i ostale zločine".
Premijer Kantona Sarajevo Fikret Musić istakao je značaj obilježavanja stradanja na Markalama kako bi se sačuvalo sjećanje na poginule sugrađane.
Komemorativna sjednica koja je zakazana za nedjelju u povodu obilježavanja 18. godišnjice od masakra na pijaci Markale, Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Sarajeva i općinskih vijeća otkazana je zbog proglašenja stanja prirodne i druge nesreće u Kantonu Sarajevo
U prvom masakru na tržnici Markale, 5. februara 1994. godine, poginulo je 68 osoba i 144 ranjeno. Granata je ispaljena sa položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS).
Stanislav Galić, tadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa, pravomoćno je u Haškom tribunalu (ICTY) osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
Markale, inače pijaca u Sarajevu koja se nalazi u užem dijelu grada bila je meta skoro svakodnevnih granatiranja od strane VRS.
Masakr se desio između 12:10 i 12:20 poslije podne, kada je minobacački projektil ispaljen sa srpskih položaja i pao u prepunu tržnicu. Poslije napada UNPROFOR je optužio ARBiH da je granata ispaljena sa njihovih položaja. Međutim kasniji izvještaj UNPROFOR-a je primjetio grešku u računima i konstatovo da se ne zna s kojeg je položaja ispaljena granata.
Tek u januaru 2004. pred Haškim sudom dokazana je krivica Stanislava Galića, srpskog generala koji je komandovao opsadom Sarajeva, za ovaj zločin.
Dokaz za ovaj postupak je bilo svjedočenje balističkog eksperta Berke Zečevića,koji je ustanovio moguće lokacije odakle je granata ispaljena. Također prof. Berko svjedočio je je i protiv Karadžića.
Stanislav Galić je za ovaj zločin i mnogobrojne druge koje je uradila vojska kojom je komandovao osuđen na doživotnu robiju.
Tog dana ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selma Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Rizvo Sabit, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić
(FENA/DEPO/em)