Gradski saobraćaj u Sarajevu. Rečenica od koje se svakom putniku koji svakodnevno koristi usluge KJKP GRAS diže kosa na glavi. Vječito kašnjenje i nepoštivanje voznog reda, neljubazni vozači i revizori, skupe karte, hladna i neispravna vozila... Pored putnika, ništa zadovoljniji nisu ni uposleni ovog javnog preduzeća koji su zbog kašnjenja plata bili od ponedjeljka najavili i generalni štrajk od kojeg su danas, na sreću mnogih đaka i radnika, ipak odustali.
Kako se u posljednjih godinu dana situacija u KJKP GRAS ne popravlja, a javna prepucavanja na relaciji GRAS - Centrotrans ne prestaju, priča o uvođenju konkurencije javnom gradskom prevozniku u Sarajevu je aktuelnija nego ikad. Naime, preduzeće Centrotrans već duže vrijeme želi uvesti gradske linije, te tvrde da imaju potpuno pravo na to.
U razgovoru za DEPO Portal, Ibrahim Kerla, izvršni direktor tehničke funkcije u Centrotransu, objašnjava na koji bi način zdrava konkurencija unijela stabilnost u gradski saobraćaj;
Gospodine Kerla, građani Kantona Sarajevo već se godinama suočavaju s raznim teškoćama u gradskom saobraćaju. Na koji način bi, odnosno kako bi Centrotrans riješio ove mnogobrojne probleme?
Mi, pouzdano tvrdim, imamo rješenje za problem gradskog saobraćaja u Sarajevu , imamo tehnologiju, kapacitete, imamo vozila i preko 500 zaposlenih. Smatram da bi ulaskom Centrotransa u saobraćaj, u odnosu na sadašnju situaciju, građani bili mnogo zadovoljniji. Prvenstveno primjenom našeg savremenog načina rada, naše fokusiranosti i predanosti poslu. Ne kažem da ćemo 100 posto riješiti nezadovoljstvo, ali možemo učiniti mnogo.
Da li smatrate da u gradu treba postojati konkurencija najmanje dva prevoznika?
Konkurencija je jedini način da neka poslovna ideja uspije. Ekonomija kompletnog Zapada se održala zbog principa zdrave konkurencije jer ako jedna firma nema konkurenciju ona lagano kreće u vlastitu propast, postaje troma, ne vodi računa o novim i poboljšanim tehnologijama i nema tu svijest da mora napredovati i raditi čuda da opstane na tržištu. Znate šta, ako imate dvoje djece kod kuće, nije isto kao sa jednim. Jedno dijete je naviklo da ima sve i da ne mora ništa dijeliti, dok je u paru sve drugačije.
Priča se o konkurenciji, no GRAS i dalje saobraća putem tramvaja i trolejbusa, dok Centrotrans ima samo autobusne linije. Kako bi onda ta konkurencija mogla postati ravnopravna?
Tramvaji i trolejbusi se ne mogu svrstati u ovaj problem koji imamo s autobuskim prevozom. Tramvaji i trolejbusi se mogu posmatrati kao javno dobro koji saobraćaju ustaljenim trasama i kojim trenutno upravlja GRAS, mada ne mora biti tako. Također, neka druga firma može upravljati javnim dobrom, no sad je akcenat na autobuskom saobraćaju čiji cilj je da se prilagođava potrebama putnika.
Linije i satnice se mijenjaju po potrebi putnika i to je velika prednost saobraćanja autousom. Mislim da možemo puno učiniti na tom planu. Mada, moram spomenuti da se, što se tiče kvalitete putovanja tramvajem, ništa nije promijenilo još od 1912. godine, npr. kod nas se cijeli grad trese kad tramvaj prođe, dok u Zagrebu, Beču, Istanbulu imate bešumne tramvaje koji ne proizvode skoro pa nikakvu buku.
Šta je sa cijenama? Mnogi građani se žale da su cijene karata u javnom prevozu visoke, te da bi mnogo više ljudi kupovalo kartu kada bi ona bila jeftinija. Može li Centrotrans ponuditi karte s nižim cijenama?
Slažem se s tim da su cijene karata u KS previsoke, ali cijene energenata stalno rastu što, naravno, zahtijeva često usklađivanje i mijenjanje cijena karata. Ipak, činjenica je da mnogi putnici ne mogu izmiriti ni svoje osnovne životne potrebe, kamoli svakodnevno izdvajati novac i za putne karte. A opet s druge strane, i prevoz je jedna od osnovnih potreba. Mislim da je u gradu potrebno utvrditi jednu cijenu za svačiji džep i, po meni, ekonomska cijena jedne putne karte ne bi trebala iznositi više od jedne konvertibilne marke. Naravno prigradska naselja se ne bi mogla tretirati isto zbog kilometraže, ali mi kao privatno preduzeće imamo tu privilegiju da sami formiramo svoje cijene, dok cijene GRAS-a uspostavlja Vlada KS.
U Sarajevu se već dugo priželjkuje i noćni gradski prevoz. Da li postoji neka mogućnost da autobusi Centrotransa krenu voziti cijelu noć na gradskim linijama?
Mi smo uvijek spremni da se ubacimo u svaku liniju. To je naš posao i naravno da ćemo naći vozila, radnike, uspostaviti vozni red, no taj prijedlog je još u zakonskoj proceduri. Naši vozači su dobro uvezani s operativom, i mislim da bi noćna linija funkcionisala bez teškoća. Svjestan sam toga da mladima fali taj noćni prevoz jer mnogi od njih u grad izlaze iza 22 h pa im je prevoz u povratku kući neophodan.
Šta vi smatrate najvećim manama gradskog prevoza u Sarajevu?
Neuređenost, prvenstveno ona u oblasti tarifnog sistema koji bi omogućio da se uvedu konkurenti. Potreban je drugi i savremeniji način naplate karata, kako su nedavno napravili u Beogradu uvođenjem Bus Plus validacijskih kartica, koje se mogu dopunjavati slično kao kredit za mobilni telefon. Kada korisnik u javnom prevozu jednom validira (ovjeri) karticu, sa nje bude skinuta suma u iznosu jedne vožnje i ona vrijedi u svim vozilima gradskog saobraćaja u prvoj i drugoj zoni.
Također, moram spomenuti i saobraćajnice u Kantonu Sarajevo. Već godinama najveći problem u gradu pravi tih nekih četiri, pet semafora na raskrsnicama gdje se stvara abnormalna gužva. Putnik nije u prilici da od Ilidže do Baščaršije dođe za pola sata, već taj put traje sat i pol. Osnovni nedostatak je to što nemamo podvožnjaka, nadvožnjaka i infrastrukture potrebne za normalno odvijanje saobraćaja.
Generalni direktor GRAS-a Haris Kadić danas je izjavio kako je ovo javno preduzeće podnijelo tužbu protiv Centrotransa zbog najave 'nasilnog uzimanja linija' . Da li je ta informacija tačna?
Nisam dobio informacije o toj tužbi i prvi put sad čujem o tome. Ustvari, što se tiče tih optužbi o upadanju u saobraćaj činjenica je da GRAS saobraća na 12 nezakonith linija što je dokazano na sudu. Npr. liniju Dobrinja-Vijećnica GRAS nije nikad registrovao, to je nezakonita linija. Nama nije u cilju otimanje linija, nego uređenost sistema i zdrava konkurencija, no u GRAS-u to nikako da shvate.
Isto tako, mi imamo uspješnu tradiciju poslovanja već 65 godina i ne volimo kad nas se uzima u negativan kontekst 'privatne firme koja želi preuzeti saobraćaj u Sarajevu'. Uostalom, većina današnjih kompanija su privatne, kao i svugdje u svijetu. Jednostavno, imamo vozila, imamo kapacitete i želimo da radimo svoj posao na najbolji mogući način.
(DEPO PORTAL/E. Murić)