Sreća je mjerena kroz omjer pesimizma i optimizma izražen kroz odgovore na razna pitanja. Na kraju je naša zemlja dobila negativan indeks -52.
Inače, rezultati ovog istraživanja dali su veoma iznenađujući rezultat, jer se pokazalo da su "najsumorniji" stanovnici nekih bogatih evropskih zemalja, dok na svijet najvedrije gledaju u nekim siromašnim afričkim zemljama.
Kao najpotišteniji narod pokazali su se Francuzi (-79), potom Irci, Austrijanci te Belgijanci, za kojima slijedi BiH. S druge strane, najsretniji su stanovnici Nigerije (+80), Vijetnama (+51), Gane (+50), Uzbekistana (+45), Južnog Sudana (+45)..
Ovogodišnje istraživanje proveo je Institut BVA-Gallup za list "Le Parisien" od 26. oktobra do 13. decembra, na reprezentativnom uzorku od 500 do 2.700 stanovnika svake od 51 zemlje.
Stručnjaci kažu da ovo dokazuje da bogatstvo nije dovoljno za osjećaj sreće, vedrine i optimizma. Naravno, to se ne može primijeniti na BiH. Uzrok pesimizma ovdje je svakako drugačiji nego u bogatim državama sa sređenim sistemima kao što su Francuska ili Austrija, iako to u tekstu nije detaljno obrazloženo.
Antropolozi kažu da je "mračno razmišljanje" u Evropi potaknuto strahom da će osnovne društvene beneficije, kao što su penzije i socijalna sigurnost, biti smanjene ili nestati, ali i da su roditelji zabrinuti kakvu će budućnost imati njihova djeca.
(Indikator.ba, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)