Holandska kraljica Beatrix II i članovi holandske kraljevske porodice, Princ Willem Alexander i Princeza Maxima, Princ Friso i Princeza Mabel, Princ Constantijn i Princeza Laurentien, prisustvovali su dodjeli Prince Claus Awards u Kraljevskoj palati na centralnom amsterdamskom trgu Dam. Prince Claus Awards, utemeljene, sa istoimenim fondom, u čast kraljičinog preminulog muža Princa Clausa, je najprestižnija holandska nagrada za ostvarenja na polju kulture i društvenog razvoja, dodjeljuje se laureatima iz svih dijelova svijeta. Jedini dobitnik iz prostora južne Evrope je Ars Aevi 2007. godine, kada mu je nagrada dodijeljena za “jedinstvene rezultate u polju stvaranja internacionalnih mreža u kulturi i promoviranja kulture kao snažnog instrumenta društvenog razvoja.”
Ovogodišnja ceremonija imala je posebno svečani karakter, jer je njome proslavljeno 15 godina od osnivanja Fonda. Tim povodom u Amsterdam je pozvano preko 200 prestižnih gostiju, kulturnih radnika iz najširih internacionalnih prostora, koji su prisustvovali dodjeli nagrada i pratećim radnim susretima. Pored njih, ceremoniji je prisustvovalo još 300 odabranih zvanica iz javnog života Holandije.
U ovoj prilici sarajevskom Muzeju Ars Aevi iskazano je visoko priznanje jer je program zapravo započeo javnim intervjuom sa Amilom Ramović, koji je vodila Ghida Al Fahkry Khane, voditeljica i urednica AlJazeera English (koja je kao medijska kuća dobila nagradu Prince Claus 2001. godine). Ceremonija je nastavljena razgovorom sa mnogostruko nagrađivanim indijskim lingvistom i aktivistom na planu zaštite rijetkih jezika Dr. Ganeshom Davyjem, dobitnikom nagrade 2004. godine, koji uspostavlja nove standarde lingvistike kroz svoje globalno mapiranje jezika. Nakon jedina dva laureata odabrana da predstave dobitnike nagrada u 15 godina Fonda, u programu su predstavljeni laureati umjetnici, među njima modna revija kreacija kultne senegalske kreatorice Oumou Sy, miniopera Mange a Mane autora NeoMuyange. Sama ceremonija predstavila je u filmskoj formi ovogodišnje laureate, kojima su nagrade uručene u zemljama iz kojih dolaze, a glavnu nagradu 2011. Ntoneu Edjabeu uručio je Princ Constantijn. Edjabe je utemeljitelj pokreta Chimerengua (Otpor) sa sjedištem u Cape Townu, koji je obilježio kulturnu scenu Južne Afrike, kroz svoju višegodišnju aktivnost u formi časopisa, muzičke produkcije, izložbi, panafričkog političkog aktivizma, svih namijenjenih da, prema riječima Edjabea “definiraju iznutra afričku kulturu, koju su do sada uvijek definirali drugi”.
Postavljanje Ars Aevi u fokus ovako značajnog internacionalnog događaja je ponovna afirmacija Ars Aevi, ali i ukupne bosanskohercegovačke umjetničke scene i Sarajeva kao multikulturalne prijestolnice. Ghida Fahry je objasnila da je koncepcija ovogodišnjeg programa da osvijetli značaj nagrade, ali i značaj i rezultate svojih laureata. U ovom smislu je Prince Claus Fund Ars Aevi shvatio “kao primjer jednog projekta koji je nastao u najnevjerovatnijem trenutku 1992. godine, bez ikakve podrške i u najnepogodnijim uvjetima, a ipak je izrastao u inicijativu toliko prestižnu da su joj se pridružili najpoznatiji umjetnici iz svih dijelova svijeta koji danas grade najznačajniju kolekciju istočno od Beča”. U svojem izlaganju Amila Ramović je podsjetila auditorijum na činjenicu da je umjetničko stvaranje bilo i u danima opsade prepoznato kao realna alternativa destrukciji i da su zato Sarajlije i tada činile najživlju umjetničku scenu i publiku, ali i da je u Sarajevu, olimpijskom gradu, možda i prirodno Enver Hadžiomerspahić sa svojim prijateljima odlučio da opsada tijela ne mora biti i opsada duha, i da oni koji su na brdima oko Sarajeva ne mogu biti ti koji će odlučiti šta mi treba da radimo, naprotiv, “radit ćemo ono što želimo i što najbolje znamo, gradit ćemo naš grad i naš svijet onako kako mi vjerujemo da on treba da izgleda, jednako kako to radimo i danas”. U kontinuitetu izlaganja razgovarano je o procesu razvoja projekta Ars Aevi, u kulturnom kontekstu Sarajeva u kojem je projekt razvijan, o odnosu kulturne i političke borbe i o saznanjima da su Grad Sarajevo i Kanton Sarajevo objavili namjeru da Muzej Ars Aevi inauguriraju 2014. godine, informacija koja je izazvala apsolutno oduševljenje publike.
(DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)