Prvi slobodno izabrani predsjednik Čeha i Slovaka od komunističkog puča 1948. godine, preminuo je u 75. godini, u nedjelju 18. decembra. Češka ga sahranjuje danas, posljednjeg dana trodnevne žalosti, a u mimohodu pored Havelovog kovčega od njega su se od ponedjeljka oprostile desetine hiljada građana.
Dan žalosti je danas i u Slovačkoj, zastave u cijeloj zemlji spuštene su na pola koplja, a slovačka državna delegacija koja dolazi u Prag na današnje bogosluženje u katedrali svetog Vida na Hradčanima, dobila je izuzetak da može da bude brojnija od ostalih i na sahranu su došli i šef države, i premijerka, i šef diplomatije.
U Pragu, na sahrani Havela koji je za svijet prije svega simbol borbe za ljudska prava, osjetljiv kada se ona krše bilo gdje u svetu, i spreman da to glasno kaže i kada to nije za dnevnu politiku podobno, okupljaju se 42 delegacije iz svijeta. Predvodi ih 15 sadašnjih predsjednika i trojica bivših, kao i premijeri.
Poljska je odabrala da Havelu posljednje zbogom kaže druga velika ikona "nežnih revolucija" - nobelovac, takođe prvi slobodno izabrani predsjednik Poljske, Leh Valensa. Sa jugoslovenskog prostora dolaze predsjednici, uključujući i predsjednicu Kosova Atifete Jahjagu, ali ne i šefovi država Bosne i Hercegovine, i Srbije.
"Havel je dirigovao događajima bez predsedana. Pao je komunizam bez jednog jedinog metka, a on je bio dirigent tog orkestra. Ovde se raspala država protiv njegove volje i opet bez jednog jedinog metka", kazao je o tome šta znači Havel za Čehe, Slovake i svijet njegov drug iz školskih dana, američki režiser, emigrant iz Čehoslovačke, Miloš Forman.
Misu uz Rekvijem Antonjina Dvoržaka koju će služiti Havelov prijatelj iz zatvora, poglavar Češke katoličke crkve Dominik Duka, zatvorena je za javnost koja će moći da prati prenos iz Katedrale Svetog Vida na velikim ekranima ispred zamka Hradčani, a prenose ga i sve češke televizije i nacionalni radio.
Nakon kremacije poslije mise, Havelova porodica sahraniće ga u Pragu kraj njegove prve supruge, najvoljenije češke prve dame Olge Havlove i njegovih roditelja. Brat Ivan Havel, zajedno sa prijateljima iz disidentskih dana i umjetničkih krugova, posljednji oproštaj od Havela priređuje večeras onako kako bi dramski pisac, zabranjivan kod kuće, slavljen u svijetu koji je skoro iz zatvorske ćelije došao na čelo države, želio radije od pompeznosti državne pogrebne ceremonije: Ivan Havel u porodičnoj palati Lucerna u centru Praga okupio je umjetnike za večernje koncerte, izložbe i hepeninge "Pošta Havelu" i besplatno podijelio Pražanima 4.000 ulaznica.
Havel je sada - kada ga više nema - povratio popularnost koju je imao odmah nakon plišane revolucije kada je uživao povjerenje 90 odsto Čeha. Čak 70 odsto Čeha u najnovijoj anketi za češku televiziju smatra da je nepravedno što nije dobio Nobelovu nagradu za mir. Svega 10 odsto anketiranih kazalo je da nije bio dobar predsjednik, a ostali koji na njegovu eru na Hradčanim gledaju sa nostalgijom, istakli su prije svega to da je bio demokrata, pristojna, duboko čovečna ličnost.
Beta, BL!N-DEPO/đk