PROTESTI ZBOG PENZIONISANJA ČUVENOG HEROJA ODBRANE SARAJEVA

Dragana Vikića će braniti njegove ratne kolege

Arhiva 22.12.11, 22:19h

Kako saznaje FTV ali i DEPO PORTAL iz svojih izvora , veterani- policijski specijalci spremaju javne prosteste protiv penzionisanja heroja odbrane Sarajeva Dragana Vikića. Za njih je ovo vrhunac samovolje federalnog direktora policije Dragana Lukača

dragan vikicKolegij direktora Federalne uprave policije danas je donio zaključak po kome policijski službenik Dragan Vikić, komandant Specijalne policijske jedinice FUP-a, ispunjava uvjete za donošenje rješenja o prestanku radnog odnosa u Federalnoj upravi policije, jer ima 41 godinu, pet mjeseci i sedam dana radnog staža.

Glavni inspektor Mustafa Hujdurović, načelnik Jedinice za profesionalne standarde,  na današnjoj  je vanrednoj pres-konferenciji pojasnio da je Odsjek za pravne i kadrovske poslove utvrdio da Dragan Vikić ima 41 godinu, pet mjeseci i sedam dana na dan 31. decembra 2011. godine čime ispunjava uvjete za donošenje rješenja o prestanku radnog odnosa u FUP-u, a u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima FBiH.

Hujdurović je rekao da su svi navodi i javna istupanja o ovom pitanju komentirani bez raspolaganja  navedenim činjenicama, a radi diskreditacije direktora Federalne uprave policije i FUP-a kao organa, a ne borba za navodnu zaštitu prava Dragana Vikića, komandanta Specijalne policijske jedinice, kako se to u javnosti želi prikazati, jer Vikić je zaštićen zakonom propisanim mehanizmima putem žalbenog postupka.

Dodao je da Zaključak Vlade FBiH ne obavezuje rukovodioca organa u primjeni naznačenog Zakona, jer je isti dužan provoditi zakon.

"Utvrđeno je da Federalna uprava policije nije prekršila zakone koji regulišu ovu oblast te smo spremni javno iznijeti činjenice i dokaze o ispravnom postupku, a također smo odgovorni prema pravosudnim organima za eventualno kršenje zakona, kao i svi drugi organi i institucije i njihovi rukovodioci, a samim tim i na isti način i direktor Federalne uprave policije ako je to potrebno“, naglasio je Hujdurović.

Samo nekoliko sati nakon ovog zvaničnog stava uprave Federalne policije, stigla je informacija o tome da Vikiće kolege spremaju javne proteste protiv ove odluke. Zasad se ne znaju detalji u vezi ovih protesta ali kako se saznaje oni će se organizirati tokom naredne sedmice. (FTV/DEPO PORTAL)