Stranci se u Sloveniju doseljavaju najviše iz ekonomskih razloga, a većina ih nakon doseljenja nalazi posao, najčešće u građevinarstvu 27,8 odsto, podatak je državnog Ureda za statistiku.
Krajem novembra ove godine važeću dozvolu za boravak u Sloveniji je imalo 99.942 stranca, od kojih je važeću dozvolu za privremeni boravak imalo 52270, a dozvolu za stalni boravak 47.620.
Svaki osmi Slovenac rođen u inostranstvu, najčešće u BiH
Krajem novembra ove godine važeću dozvolu za boravak u Sloveniji je imalo 99.942 stranca
Prema podacima direktorata za migracije Ministarstva unutrašnjih poslova je od 1995.godine do kraja novembra ove godine međunarodna zaštita priznata za 232 lica, od čega ove godine za 23 lica.
Najviše molbi je bilo od državljana BiH (20 odsto), Kosova (14 odsto) i Srbije (9 odsto).
U posljednje vrijeme molbe za azil dolaze i od građana država iz kojih ih nije često bilo kao na primjer iz Afganistana, Turske, Pakistana i Tunisa.
U azilantskom domu u Ljubljani je ove godine bilo 322 molioca međunarodne zaštite iz 34 države, a status izbjeglice je odobren za 23 lica.
Ove godine je Slovenija usvojila novi zakon o strancima sa kojim se u slovenački pravni poredak unose tri evropske direktive, a glavno rješenje je uvođenje "plave kartice EU."
Riječ je o pilot projektu otklanjanja administrativnih prepreka za strance, koji dolaze u Sloveniju kao visokokvalifikovani radnici.
načajan projekat je i izdavanje nove dozvole za boravak za državljane trećih država, koja se izdaje u obliku iskaznice i sadrži savremenu zaštitu i bezkontaktni čip sa biometrijskim podacima.
Promijenjena uredba o integraciji stranac istovremeno omogućuje učešće u besplatnim programima uključivanja državljana trećih država odmah nakon njihovog dolaska u Sloveniju.
Avaz/DEPO PORTAL/a.k.