McDONALD'S STIŽE U BANJALUKU

Vlasnici roštiljnica, buregdžinica i ćevabdžinica strahuju od gubitka mušterija

Arhiva 19.12.11, 12:15h

Najave dolaska „McDonald'sa“, popularnog svjetskog lanca restorana brze hrane, u Banjaluku uznemirile su vlasnike lokalnih roštiljnica, buregdžinica i ćevabdžinica, koji se plaše da će izgubiti dobar dio mušterija, pretežno mladih, i da će morati do zatvore radnje.

McDonald's stiže u Banjaluku

Vlasnik domaćeg lanca brze hrane, koji je htio da ostane anoniman, kaže da strahuje da će mu otvaranje „McDonald'sa" prepoloviti zaradu, pa će morati da otpusti veliki broj radnika i zatvori neke lokale.

- Ne strijepim samo ja već veliki broj kolega, vlasnika, pekara, palačinkarnica i ćevabdžinica. Jeste, treba nam Evropa, ali nema šanse da pariramo megalancima brze hrane, jer su u startu konkurentniji i marketinški superiorniji. Poštujem tržište, ali nadležni bi trebalo da reaguju da im bar traže da uzimaju 80 odsto domaćih proizvoda i ne dovlače namirnice iz inostranstva. To govorim jer mi u Evropi ne možemo prodati ni krompirić zbog stalnih uslovljavanja, iako sam uveren da imamo bolju i zdraviju hranu. Da ne pominjem da uvijek kada se otvori velika robna kuća, zatvorimo sijaset malih radnji - ističe uplašeni ugostitelj.

Sociolog Ivan Šijaković kaže da će otvaranje restorana, koliko god se ugostitelji smatrali ugroženima, biti početak „mekdonaldizacije" u praksi, kao jednog od instrumenata globalizacije.

- To je udar na tradicionalnu kulturu, odnose i navike prema hrani, koji je lijepo upakovan, praktičan, ukusan i svugde isti. Pozitivno je što će mladi manje kupovati brzu hranu na sumnjivim mjestima, a negativno što će jačati sklonost prema ne baš zdravoj hrani. Ona nije ni jeftina, pa može izazvati socijalnu pometnju, jer će djeca zahtjevati da idu u „Mek", a to mnogi roditelji ne mogu da priušte. Biće i pomodarstva. Na otvaranju „McDonald'sa" u Moskvi 1990. kada se raspadao SSSR bili su kilometarski redovi - kaže Šijaković.

S druge strane, Branislav Bajić, suvlasnik buregdžinice u centru Banjaluke, kaže da se više plaši krize nego velikog „McDonald'sa".

- Uvijek ima i biće vlasnika koji se žale, ali jedva čekam da ovaj lanac dođe u Banjaluku, pa neka se mušterije uvjere šta je bolje - domaća pita pod sačem od domaćih sirovina ili uvozni hamburger. Kakav „McDonald's", to će propasti pored ovoliko lokala sa dobrom hranom, jer nijedno vještačko jelo ne može zamijeniti domaću pitu i roštilj! A smatram i da niko ne želi da budemo debela nacija kao Amerikanci - objašnjava Bajić.

On ističe da su porcije u „McDonald'su" znatno manje nego što je u tradiciji ovdašnjih restorana i gostiju.

- Moji su nedavno svratili u ovaj restoran u Zagrebu, potrošili 15 KM i ostali gladni. Ne sumnjam da će prvih 15 dana ljudi i djeca nagrnuti u „McDonald's", da će biti ogromni redovi kao 1988. godine u Beogradu i da će nam možda odnijeti nešto mušterija. Ali pretpostavljam da će se poslije sve iskristalisati, pa se već šalimo da će njihove mušterije dolaziti kod nas da se dohrane i „poprave". Tradicija bi trebalo da pobjedi - nada se Bajić.

Ima mjesta za sve

„McDonald'sa" se ne plaši ni Emina Smailagić, vlasnica poznate banjalučke ćevabdžinice, i ističe da je grad dovoljno velik da svi ugostitelji opstanu.

- Ne treba se plašiti konkurencije. Ona je uvijek poželjna da bi isplivao kvalitet, pa ne sumnjam da će svi koji pošteno rade opstati i zarađivati. Zato me raduju najave dolaska ovog restorana i ne vidim zašto Banjaluka ne bi imala sve što imaju Sarajevo, Beograd i Zagreb - objašnjava Smailagićeva.

Slavko Kojić, sekretar Zanatsko-preduzetničke komore Regije Banjaluka, pod čijim okriljem je i regionalno udruženje ugostitelja, naglašava da se zbog najave dolaska „McDonald'sa" niko nije žalio da bi mu to moglo ugroziti posao.

- Ako živimo i radimo u tržišnoj ekonomiji i želimo u Evropsku uniju, niko nema pravo da se žali. Ni na koji način ne možemo ograničavati dolazak ovog lanca restorana! To je kao kada bismo u Banjaluci zabranili prodaju „Coca-Cole" zbog, na primjer, „Vitaminke" ili „Bosanke" iz Doboja. Zato smatram da dolazak ovog lanca restorana ne treba posmatrati kao ugrožavanje ugostitelja koji prodaju brzu hranu već kao konkurenciju - objašnjava Kojić.

Učenik Miloš Mirković raduje se dolasku „McDonald'sa", dodajući da slično misle i njegovi drugari iz škole.

- Novinari pišu da će biti otvoren na proljeće i tome se svi nadamo. Iako će vjerovatno biti skuplje, jedva čekamo da jedemo hamburger, čizburger, mekčiken, big-mek i poslastice poput sladoleda, milk-šejka i pite od višanja - kaže Mirković.

Penzioner Milutin Savić ne zna šta je „McDonald's", ali najavljuje da će, čim se otvori, tamo otići na pasulj i pivo, a banjalučkim kuloarima odavno kruži upozorenje: „Ako neka budala baci kamen na ovaj restoran, nikada nećemo u EU, jer će to CNN garantovano izjednačiti sa napadom na američku ambasadu."

 

Press, BL!N/đk