Šimić je rođen 1929. u Travniku. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1954., specijalistički ispit iz ginekologije i akušerstva položio 1961. na Ginekološko akušerskoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Habilitacioni rad pod naslovom "Mogućnosti laparoskopije i kuldoskopije u ginekološkoj dijagnostici" odbranio je 1968., a doktorsku disertaciju pod naslovom "Neki efekti estrogena i progesterona na subepitelnu kapilarnu mrežu vaginalnog dijela uterusa" odbranio je 1972.
Radi stručnog usavršavanja boravio je na klinikama u Ljubljani, Gracu, Beču, Munchenu, Hamburgu, Kielu, Stokholmu, Londonu i Oxfordu.
Za asistenta na Katedri za ginekologiju i akušerstvo izabran je 1961., za docenta 1968., za vanrednog profesora 1974., za redovnog profesora 1982., a za profesora emeritusa izabran je 1998.
Bio je direktor Ginekološko-akušerske klinike od 1974. do 1994.
U tom vremenu Ginekološko akušerska klinika sa 10.000 poroda godišnje i s hiljadama ginekoloških operacija bila je jedana od najvećih klinika u Evropi.
U kliničku praksu uveo je sve, u tom vremenu, najsuvremenije dijagnostičke i terapeutske metode.
U svakodnevnu praksu uveo je vakuum ekstraktor za dovršavanje vaginalnog poroda, amnioskopiju, Ph fetalne krvi, kardiotokografiju (CTG), serklažu cerviksa, ultrazvučnu dijagnostiku (treći ultrazvučni aparat u Jugoslaviji) i ekstraperitonealni carski rez.
Uveo je mnogobrojne abdominalne i vaginalne operacije, a i posebno značajnu vaginalnu operaciju kod cevikalnog karcinoma (Schauta, Amreich, Ingelman).
Kasnije uvodi kolpskopiju i kolpomikroskopiju sa konizacijom.
Prvi na prostoru Jugoslavije (1962) u kliničku praksu uvodi kuldoskopiju i laparoskopiju (u to vrijeme nazvanom celioskopija).
Od 1992. do 1997. bio je član Direktorija Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Umirovljen je 1998. od kada je radio kao savjetnik na Ginekološko akušerskom odjeljenju Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu.
Bio je pročelnik katedre za Ginekologiju i porodiljstvo i Zdravstvenu njegu majke i novorođenčeta Fakulteta zdravstvenih studija te mentor 18 doktorskih disertacija i 25 magistarskih radova.
Objavio je 198 stručno-naučnih publikacija.
Za dopisnog člana ANUBiH-a izabran je 2002., a za redovnog člana ANUBiH-a 2008.
Datum i mjesto sahrane akademika Srećka Šimića i komemorativna sjednica koju će organizirati ANUBiH bit će naknadno objavljeni, saopćeno je iz ANUBiH-a.
(FENA/em)
ANUBIH
Preminuo akademik Srećko Šimić
Arhiva 17.12.11, 13:24h
PODIJELI NA
24 SATA
Zoran Milanović najavio povlačenje: 'Više neću biti kandidat ni za predsjednika, niti za bilo šta u politici'
Stroga pravila o golotinji na crvenom tepihu u Kanu već prekršena: Lijepa glumica nije ni trepnula!
U Grčkoj uhapšen Lionel Dumont: Opasni kriminalac i terorista koji je prije 26 godina pobjegao iz zatvora u BiH
Kako je Schmidt i naredio: Svi nivoi vlasti obustavili isplate SNSD-u i koalicionim partnerima
Istaknuti naučni radnik, specijalist ginekologije i akušerstva i redovni član Akademija nauka i umjetnosti BiH (ANUBiH) Srećko Šimić preminuo je 16. decembra 2011