U Egiptu se održava drugi krug izbora, i prema svim procjenama islamisti će, kako i u prvoj rundi, opet osvojiiti najviše glasova.
Krajem novembra Partija slobode i pravde (Muslimanska braća) osvojila je 37, a ultrakonzervativni salafisti (Partija al Nur) - 24 posto glasova, što predstavlja najveće iznenađenje od početka "arapskog proljeća".
U Tunisu je na nedovnim izborima pobjedila islamistička stranka Enahda, koja obećava da će poštovati prava i slobode žena i da će slijediti primjer Turske, koja je našla pomirljivu formulu između islama, sekularizma i demokratije.
Umjereni islamisti pobjedili su i na nedavnim izborima u Maroku, koji je zasad izbjegao narodne potrese. -
- Neće biti veliko iznenađenje vidjeti slične rezultate i u Libiji i u Siriji, kada padne brutalna tiranija Bašara al Asada, piše komentator istanbulskog Hurijeta Mustafa Akjol, stručnjak za zbivanja u arapskom svijetu.
Ovakav razvoj izaziva zabrinutost u svijetu, pošto se mnogi plaše da bi "aparsko proljeće" moglo da se izrodi u svoju suprotnost i da dovede na vlast nove diktatore. Na to je nedavno ukazao i izraelski premijer Benjamin Netayahu.
Najveću pažnju sada izazivaju izbori u najvećoj arapskoj zemlji - Egiptu - koji bi mogao da bujde "model" i za druge zemlje u tom dijelu svijeta.
Muslimanska braća će, kako se procjenjuje, biti pobjednici izbora, ali pitanje je s kim će u parlamentu sarađivati: ekstremnim salafistima ili s liberalnim pstrankama. Ako žele da opstanu na vlasti, oni moraju da osavremene svoj program, odnosno da se odreknu ekstremnih islamskih principa. Jer, ako bi, naprimjer, uveli prohibiciju alkohola i zabranu nošenja bikinija na plažama, "ubili" bi turizam, koji je veliki izvora prihoda.
- Smatramo da će islamisti uraditi dobro za nas. Ukoliko se to ne desi, mi ćemo se vratiti na Tahrir ( i ponovo početi demonstracije), prenose agencije izjave glasača u Kairu.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)