Ona je objasnila da će, ako bude stupio na snagu, što bi najranije moglo da bude u junu iduće godine, mehanizam za uvođenje viza po pojednostavljenoj proceduri mogao da se aktivira samo ukoliko dođe do drastičnog povećanja broja azilanata iz neke zemlje, što sada nije slučaj sa zemljama zapadnog Balkana.
- Trenutno se dešava upravo suprotno, zaključila je Stiglmayer.
Napominjući da ništa još nije odlučeno, Stiglmayer, koja se u okviru analitičke grupe ESI posebno bavi odnosima Evropske unije i zapadnog Balkana, objasnila je da su ministri unutarnjih poslova zemalja članica EU prije dva dana samo usvojili mišljenje Evropske komisije o skraćenoj proceduri za hitno uvođenje viza zemljama iz kojih u velikom broju dolaze lažni azilanti.
Ona je napomenula da predstoji dug put dok to ne postane zvanična odluka.
- Trenutno se o ovome vodi rasprava u odborima Evropskog parlamenta (EP, koji će o toj proceduri glasati tek u maju idiće godine, rekla je Stiglmayer za Tanjug.
- Ukoliko EP odluči da usvoji prijedlog u sadašnjem obliku, što nije ni najmanje izvjesno, još mora da ga potvrdi Evropsko vijeće, što se ne može desiti prije juna, rekla je ona.
Pa čak i u tom slučaju, smatra Stiglmayer, malo je vjerovatno da bi Srbiji ponovo mogle biti uvedene vize, jer je broj zahtjeva za azil smanjen u odnosu na prošlu godinu.
- Prošle godine je 18.000 građana Srbije tražilo azil u zemljama EU, a do kraja ove godine taj broj neće dostići ni 10.000, rekla je ona, i dodala da je broj azilanata u opadanju i kad je riječ o Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Albaniji.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)