Veći broj gradskih naselja u Kantonu Sarajevo u proteklih godinu dana svake se noći suočava s redukcijom vode koja traje do ranih jutarnjih sati. Isprva redukcijama vode su bila pretežno obuhvaćena sarajevska naselja Marin Dvor, Pofalići, Dobrinja, međutim u posljednjih nekoliko mjeseci redukcije su počele i u naseljima Grbavica, Bjelave, Hrasno, Dolac Malta, Breka... Posebno ekstreman slučaj nalazimo u Vogošći gdje se stanovnici s ovim problemom suočavaju još od marta 2008. godine!
![]() |
Pored nestašice vode zbog navodne ljetne suše, u Kantonu Sarajevo prisutni i kvarovi na dotrajaloj vodovodnoj mreži što stvara dodatne teškoće u vodosnavbdijevanju. |
Iz „Vodovoda" već mjesecima ponavljaju da se ne radi o redukcijama, već o noćnom preusmjeravanju vode i punjenju rezervoara kako bi tokom dana ova tečnost bila dostupna građanima, a iz preduzeća su, naročito tokom ljetnih mjeseci, više puta apelovali da se potrošnja vode smanji na minimum, te da građani ne peru automobile niti zalijevaju bašte, navodno zbog nedostatka padavina. No, zima je došla, a redukcije su još uvijek tu.
Isto tako, većina nabrojanih naselja su gradska, radi se o snabdijevanju vodom u stambenim zgradama gdje niti jedan građanin zasigurno nema vrt ni baštu, a velika je rijetkost vidjeti nekog od stanovnika ovih naselja da peru automobilu na parkingu zgrade.
Tako građani glavnog grada BiH u 21. vijeku sipaju vodu u flaše da bi u večernjim satima imali vodu za piće i higijenske potrebe.
Čitaoci DEPO Portala više su puta zvali redakciju i slali mailove negodujući zbog trenutnog stanja, nakon čega smo u KJKP "Vodovod i kanalizacija" pokušali dobiti odgovore na njihova pitanja, prvenstveno na ono zašto su uvedene redukcije vode, do kad će iste trajati, te koje korake preduzeće planira poduzeti kako bi riješilo ovaj problem.
No, i pored brojnih poziva i molbi, gospođa Muamera Srna, direktorica Sektora vodovoda u KJKP "Vodovod i kanalizacija", kojoj smose obratili s pitanjima, nije bila u mogućnosti odgovoriti na upit zbog 'brojnih obaveza u preduzeću'.
Kako nam je rečeno, direktorica Srna je u velikoj gužvi zbog brojnih sastanaka na kojima članovi Uprave pokušavaju riješiti ovaj, ali i brojne druge, nagomilane probleme u KJKP "Vodovod i kanalizacija".
![]() |
Fahrudin Pilavdžić, generalni direktor KJKP 'Vodovod i kanalizacija': Zbog veoma lošeg stanja vodovodne mreže kojom upravlja Preduzeće, posebno zbog njene starosti, prinuđeni smo vršiti noćno smanjenje pritiska, kako bi se obezbijedile dovoljne količine vode u dnevnim satima. |
Nakon dvije sedmice čekanja u našu redakciju stigao je šturi službeni mail s odgovorom generalnog direktora 'Vodovoda' Fahrudina Pilavdžića, kojeg je, uzgred, uputio svim medijima i u kojem nije iskazano ništa osim nade da će se 'uskoro stvoriti uslovi za rješavanje problema'.
- Urednost vodosnabdijevanja nekog područja obezbjeđuje se u skladu sa tehničkim mogućnostima sistema, raspoloživim količinama vode koja se eksploatiše, odnosno akumuliranim količinama vode dovoljnim da se obezbijedi kontinuirana dnevna potrošnja. Zbog veoma lošeg stanja vodovodne mreže kojom upravlja Preduzeće, posebno zbog njene starosti, prinuđeni smo vršiti noćno smanjenje pritiska, kako bi se obezbijedile dovoljne količine vode u dnevnim satima. Mjera smanjenja pritiska sprovodi se već duže vrijeme na manjem području, međutim nezapamćeni višemjesečni sušni period dodatno je ugrozio vodosnabdijevanje na svim dijelovima Kantona Sarajevo, što ima za posljedicu trenutno stanje u vodosnabdijevanju, kaže Pilavdžić.
Redukcije bi mogle prestati, kako se navodi u saopštenju, nakon intenzivnijih padavina i porasta nivoa nadzemne akumulacije vode na području Kantona. No, pored nestašice vode, prisutni su i kvarovi na dotrajaloj vodovodnoj mreži što stvara dodatne teškoće.
- Nadamo se da će se u narednom periodu stvoriti uslovi za radove na rekonstrukciji vodovodne mreže i postrojenja, čija dostrajalost predstavlja osnovi razlog pogoršanja kontinuiranog vodosnabdijevanja. Pozivamo naše potrošače na razumijevanje, jer u ovako teškoj situaciji činimo maksimalne napore da održimo vodosnabdijevanje, stoji u službenom saopštenju.
Međutim, prema saznanjima DEPO PORTAL-a, od januara naredne godine slijedi drastično poskupljenje vode na području Sarajevskog kantona, a nedavni pokušaj da se to uradi već od 01. decembra ove godine trebao je biti početni udar na osiromašeno građanstvo, koji bi se dovršio u prvim mjesecima 2012. Naime, prema još nepotvrđenim podacima, za saniranje brojnih problema u vodosnabdijevanju, sa kojima KJKP "Vodovod i kanalizacija" godinama nije u stanju da se izbori, planira se poskupljenje vode od preko 50 posto. No, zašto bi 'krivicu' za to snosili potrošači koji i sada plaćaju skoro najskuplju vodu u Evropi i nikako ne trebaju da se smatraju odgovornim za dotrajale cijevi i probleme u "Vodovodu"?!
![]() |
Zaključak Vlade KS kojim se odobrava usaglašavanje 'cijena vode i odvodnje otpadnih voda': Da li će se troškovi poslovanja KJKP 'Vodovod i kanalizacija' pokrivati sa poskupljenjem vode od 103.39%?! |
Prema pisanju portala Zurnal.info, novogodišnje poskupljenje vode bilo bi tek prvo u nizu koje se planira u naredne dvije godine, jer "kako bi Kanton rasteretio budžet godišnjim milionskim izdvajanjima za gubitke VIK-a, i jer se planira da će 'preduzeće, uz odobrene planirane cijene vode i odvodnje poslovati bez gubitka', u 2013. godini bi cijena vode bila povećana za još nevjerovatnih 84 posto!"
Zurnal dalje citira odgovor koji im je na ove navode uputila Služba planiranja VIK-a:
"Našim projekcijama za 2012. i 2013. godinu željeli smo skrenuti pažnju osnivaču da je krajnje vrijeme da se obezbijede uslovi za poslovanje ovog preduzeća u skladu sa Zakonom ( misli se na Zakon o komunalnim djelatnostima, a član 23 predviđa da ukoliko cijena usluga nije utvrđena u stvarnom iznosu, razliku mora nadokanaditi Kanton, Grad ili općina, op. aut). Znajući da je nerealno da se to "usklađivanje" obavi samo u jednoj godini, te da su sredstva budžeta Kantona Sarajevo veoma ograničena, projecirali smo da to bude postepeno, najprije dio u 2012., a dio u 2013. godini, kaže se u odgovoru pristiglom Žurnalu na molbu da komentiraju ove planove. Odgovor je pripremila Služba planiranja VIK-a a potpisali direktor ekonomsko-pravnih poslova, Mirsad Avdić, i generalni direktor Fahrudin Pilavdžić.".
A da sve ovo nisu samo nagađanja i da se novi drastični udar na budžet građana priprema pod blagoslovom Vlade Kantona Sarajevo potvrđuje i Zaključak Vlade KS, na koji se pozivaju i čelni ljudi "VIK-a" u opravdavanju najavljenog poskupljenja, a kojim se odobravaju veće cijene vode za nevjerovatnih 103,39%. Naime, Zurnal citira dokument pristigao iz "VIK"-a:
"Da su naše date projekcije za sredstvima opravdane potvrđuje i Zaključak Vlade Kantona broj 02-05-24964-15/11od 15.09.2011. godine, kojim se prihvata Mišljenje o validnosti kalkulacije cijene vode i odvodnje otpadnih voda, dostavljen od strane Neovisnog stručnog tijela za validnost kalkulacije i konačan prijedlog visine cijene komunalnih usluga, imenovanog od strane Vlade Kantona, prema kojem cijenu vode i odvodnje treba povećati za 103,39% da bi se pokrili trenutni troškovi poslovanja. Do ovog podatka Neovisno stručno tijelo došlo je nakon sagledavanja relevantnih finansijskih pokazatelja o poslovanju Preduzeća. Svojim zaključcima i organi Preduzeća istakli su opravdanost povećanja cijene vode i odvodnje, te ukazali na neodrživost daljeg ignorisanja ovog problema.", stoji na kraju ovog saopćenja.
Doduše, Vlada KS je nedavno oborila odluku o poskupljenju vode, navodeći da se hitno treba izraditi plan za saniranje gubitaka javnih kantonalnih preduzeća, među njima i "Vodovoda i kanalizacije", pa ostaje nada da će tako i biti. Ako ne, da li će građani i ovo poskupljenje dočekati mirno ili će izaći na ulice i dići glas protiv nezaježljivih udara na život, znaće se s prvim danima nastupajuće, kataklizmične 2012. godine.
VEZANI TEKST: VADITE RATNE KANISTERE IZ PODRUMA: Ukoliko uskoro ne padne kiša Sarajevo bi moglo ostati bez vode!
(DEPO PORTAL/em;aa)