Grčka je tom blokadom prekršila Privremeni sporazum o normalizaciji odnosa dvije zemlje iz 1995. godine.
Sporazumom je predviđeno da Makedonija promijeni zastavu i da u međunarodnim organizacijama u kojima je članica i Grčka, koristi ime Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.
Grčka je zauzvrat trebalo da ne stavlja veto i ne otežava prijem Makedonije u međunarodne organizacije, ali zbog veta Grčke Makedonija na samitu u Bukureštu u aprilu 2008. nije primljena u NATO, iako je ispunila uslove.
U obrazloženju odluke, Sud je naveo da, najprije, odbacuje navode Grčke da nije nadležan za ovaj spor. Dalje, navodi da u Privremenom sporazumu iz 1995. godine jasno piše da je Grčka pristala da neće blokirati zahteve Makedonije za prijem u međunarodne organizacije u kojima je i ona članica.
U slučaju Makedonske aplikacije za članstvo u NATO 2008. godine, Grčka je kao problem navela ime države koje njen sjeverni susjed koristi. Međutim, Sud je utvrdio da je grčki veto bio neosnovan, s obzirom na to da Makedonija ima pravo da, kada govori o sebi, koristi to ime.
Makedonski mediji naveli su da ova odluka, ipak, ne može da utiče na Grčku kako da se ponaša u budućnosti.
Presudu je u Palati mira pročitao predsjednik Međunarodnog suda pravde Hisaši Ovada. Presuda je konačna, obavezujuća i na nju nema prava žalbe.
(RTS, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)