Gdje se uči ljubav prema otadžbini i koliko o tome mladi znaju, na ispravan i pozitivan način, saznali smo upravo od njih samih.
Veliki broj učenika osnovnih i srednjih škola na pitanje "Glasa Srpske" da li voli svoju zemlju odgovorio je potvrdno, ali istovremeno na pitanje da li zna kada je Dan Republike Srpske ili koja je himna Srpske odgovorio je da ne zna.
Mnogi od njih nikada nisu čuli da je himna RS "Moja Republika", a nerijetki misle da je himna Srpske "Bože pravde".
Svi osnovci i srednjoškolci znaju ko je Novak Đoković koji je za njih "nacionalni brend broj jedan", kao i to da su boje na našoj zastavi crvena, plava i bijela, ali u školi nisu naučili kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum i koji je njegov značaj.
Vjeroučitelj u banjalučkoj Osnovnoj školi "Ivo Andrić" Zoran Pajkanović kaže da kada se pomene riječ patriotizam, prvo što mu na pamet padne je besjeda vladike Nikolaja koji otadžbinu poredi sa lađom, koju vijekovima gradimo, a u izgradnji te lađe učestvuju svi naši preci, ali i mi sami.
Smatra da je u gradivu za osnovne škole dovoljno zastupljena srpska istorija, od nastanka prve srpske države Nemanjića, te drugih istorijskih događaja, ali da je malo prostora dato novijim dešavanjima.
Direktor "Gimnazije" u Banjaluci i profesor istorije Zoran Pejašinović kaže da mnogi mladi ne stignu da nauče o novijoj istoriji, zbog toga što se te lekcije obično nalaze na kraju knjiga na kraju školovanja.
- Uglavnom maturanti imaju lekcije o novijoj istoriji u aprilu, a to je već vrijeme kada su oni u maturskim haljinama i odijelima, i nije im do škole, a ni do učenja. Po pravilu, uvijek te zadnje lekcije se ne stignu uraditi temeljito, tako da one iako su formalno u udžbenicima, ne budu savladane - istakao je Pejašinović.
Dodao je da je i većina profesora i nastavnika u školama starije generacije, koji poznaju ove činjenice i događaje vezane za nastanak Srpske, pa nerijetko misle da bi to i đaci trebali već da znaju.
- Zaboravljamo da su mladi ljudi, ljudi drugog vremena, da im je Josip Broz Tito daleka istorija, a nama je bio savremenik - kaže Pejašinović.
Socilog Biljana Milošević rekla je da bi mladi u Srpskoj svakako trebalo da tokom školovanja nauče nešto više o zemlji u kojoj žive.
- Nastavnici i profesori moraju da budu kreativni te da im prenesu na najbolji mogući način dešavanja, značajne datume i događaje vezane za Srpsku - istakla je Miloševićeva.
Šta je patriotizam?
Patriotizam i rodoljublje i je izraz koji u najširem smislu označava pozitivan odnos pojedinaca ili grupa prema svojoj otadžbini.
Patriotizam se odražava kroz osjećaj ponosa prema dostignućima i kulturi svoje otadžbine, nastojanju da se očuva njen karakter i identitet, odnosno identifikacija s ostalim pripadnicima zajednice koja tvori domovinu.
Patriotizam pretpostavlja da otadžbina sama po sebi predstavlja moralnu vrijednost, odnosno da pojedinac vlastite interese uvijek mora podrediti interesima šire zajednice.
Glas Srpske/DEPO PORTAL/a.k.