WÖLKNER

Opasne rasprave o disoluciji BiH

Arhiva 02.12.11, 12:09h

Direktorica Predstavništva u BiH Fondacije Konrad Adenauer Sabina Wolkner ocijenila je danas u razgovoru za Fenu kao opasne rasprave o "mehanizmima za disoluciju" BiH

Sabina WolknerOna je izrazila žaljenje što Zajednička komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH, čiji je zadatak bio da nađe rješenje za implementaciju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci", nije uspjela da prije isteka roka predoči zajednički prijedlog amandmana na Ustav BiH.

Fondacija Konrad Adenauer bila je domaćin nedavnog ustavnog kolokvija za bh. lidere u italijanskom odmaralištu Cadenabbiji na jezeru Como.

Wolkner navodi da se u Cadenabbiji pokazalo da su ostale određene razlike.

- Doduše, učesnici su bili suglasni u stavu da treba intenzivirati rad na ispunjavanju uvjeta za približavanje Evropskoj uniji. Uprkos takvoj spremnosti, to nije bilo dovoljno za postizanje kompromisa. To nije bilo moguće i zbog toga što i dalje ne postoji dogovor o novom Vijeću ministara BiH, kazala je ona.

Po njenim riječima, ta blokada odrazila se i na parlament i na Komisiju, jer je nedostatak kompromisa na vrhu suzio prostor za odlučivanje ovih dviju institucija.

Ipak, bi bilo brzopleto, smatra Wolkner, učinak Komisije označiti kao neuspjeh.

- Da je Komisija mogla dati više impulsa s vlastite strane postigla bi i veći uspjeh. Ona raspolaže i neophodnim političkim kapacitetom, kao i parlamentarcima koji bi bili spremni da preuzmu političku odgovornost. Jer, uprkos teškim okolnostima, Komisiji je ipak uspjelo da razvije strukturiran prijedlog i pristup za reformu. A takav pristup ne može se zaobići, naglasila je ona.

Na to su ukazali i predstavnici Evropske unije u Cadenabbiji. Po njima, ustavnu reformu treba shvatiti kao normalan proces, jer su iskustva s drugim zemljama kandidatima pokazala da su neophodne brojne ustavne reforme, prije nego što neka zemlja dođe u stanje da može pristupiti Evropskoj uniji.

Za Bosnu i Hercegovinu to znači prije svega poboljšati funkcionalnost države. Ta funkcionalnost je prema mišljenju Evropske unije trenutno mala.

- Stoga su rasprave o "mehanizmima za disoluciju" pogrešne i opasne. One odvraćaju pažnju od pravih problema u zemlji i razgrađuju povjerenje u državi među narodima. Jer, na međunarodnom planu, na kraju krajeva perspektiva pristupa Evropskoj uniji vrijedi samo za državu Bosnu i Hercegovinu. Time postaje jasno šta je zadatak politike. Taj zadatak je poboljšanje implementacije zakonodavstva Evropske unije. Neophodno je razviti mehanizam koji će oblikovati suradnju između različitih razina vlasti u Bosni i Hercegovini. Po mom mišljenju ovdje parlament Bosne i Hercegovine treba da preuzme vodeću ulogu, kazala je Feni direktorica Predstavništva u BiH Fondacije Konrad Adenauer Sabina Wolkner.

(FENA, DEPO PORTAL/eb)