Ovo će izazvati smanjenje ionako minornog iznosa stranih investicija te rast bankarskih kamata za privredu i građane BiH.
Skuplji kapital
Osim toga, porast će stopa po kojoj će se naša država zaduživati, poput rasta kamata na državne obveznica. Naravno, sve to na kraju će dovesti do novog pada zaposlenosti i primanja, odnosno do smanjenja životnog standarda ljudi u BiH.
"Standard & Poor's", jedna od dvije najutjecajnije svjetske agencije, snizila je rejting BiH sa B+ na B, zbog nestabilne političke situacije i neusvajanja državnog budžeta, uz napomenu da su moguća i daljnja sniženja. BiH sada ima isti rejting kao Kambodža, Gana i Honduras, a sve susjedne zemlje daleko su iznad nas.
Bosna i Hercegovina nalazi se čak pet pozicija ispod nivoa na kojem agencija preporučuje ulaganje, a samo dvije pozicije dijele nas od ulaska u grupu C, u kojoj se nalazi samo Grčka.
Ekonomski stručnjak Svetlana Cenić kaže da ovo znači katastrofu za ovako unakaženu privredu te da je to "slika uspješne vlasti na svim nivoima".
- Da vidimo po kojim će se uslovima i kako vlasti tek sada zaduživati. Naš rejting ni do sada nije bio čemu, a sada je ničemu. Strani investitori avionom zaobilaze ovo područje - kazala nam je Cenić.
Direktor Sparkasse banke Sanel Kusturica ističe da će se ovime dodatno umanjiti spremnost stranih investitora da ulažu u BiH, bilo kroz direktne investicije ili kroz kreditne linije putem komercijalnih banaka.
- To vodi padu privredne aktivnosti i zaposlenosti, ali i rastu kamatnih stopa na kredite, jer kapital koji bh. banke dobavljaju izvana postaje skuplji. Skuplji krediti ne idu u prilog ni domaćim firmama koje žele investirati. Kako vidite, govorimo o nizu negativnih posljedica za sve aktere u privredi - kazao je Kusturica.
Negativan signal
I Zlatko Barš, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, kaže da bi sniženje rejtinga moglo izazvati povećanje kamatnih stopa za zaduženja banaka na finansijskom tržištu, što bi posljedično moglo utjecati na povećanje kamata privredi i građanima.
Ekonomski analitičar Zlatko Hurtić kaže da je ovo negativan signal stranim investitorima i da to može imati velike posljedice po priliv investicija, koje su nama neophodne, jer bez njih nema ekonomskog oporavka.
- Svaki investitor traži da se njegova investicija osigura, a to je osiguranje skuplje što je rejting zemlje niži, što znači da će morati platiti veću premiju. Investitori prvo gledaju koji je rejting zemlje i ako je on nizak, za njih je to obeshrabrujuće - kazao je Hurtić.
Grujić: Pogoršanje političkih prilika
Direktorica Agencije za promociju stranih investicija Jelica Grujić ističe da je ovo sniženje kreditnog rejtinga BiH direktno povezano s nefleksibilnom politikom i općim pogoršanjem političkih prilika.
- Što se tiče potencijalnih investitora, ovo je dodatni razlog za uzdržavanje ili odgađanje eventualnih investicija. Naravno, moramo uzeti u obzir i generalnu situaciju i činjenicu da se veliki broj i država i banaka u posljednje vrijeme suočio sa snižavanjem kreditnog rejtinga, ali i da je promijenjena metodologija ocjenjivanja - istakla je Grujić.
Usporavanje investicionog ciklusa
- Cijena vanjskog kapitala za naše tržište vjerovatno će porasti, što će dodatno usporiti investicioni ciklus u našoj zemlji i nužno potreban ekonomski rast. Sve ovo negativno će utjecati na stopu zaposlenosti, koja je ionako veoma visoka i trenutno je najveći problem u poslovnom okruženju i ključna opasnost po održivost ekonomskog rasta u BiH - rečeno nam je iz Raiffeisen banke.
Razlozi za snižavanje rejtinga
Vlast na državnom nivou nije formirana 14 mjeseci nakon izbora
Politička fleksibilnost oslabila uz sve gore političko okruženje
Nije usvojen državni budžet za ovu ni za narednu godinu
Unutrašnji sukobi slabe mogućnosti pridruženja Evropskoj uniji
Ekonomski razvoj zemlje naredne godine bit će blizu nule
Avaz/DEPO PORTAL/a.k.