"U 2010. godinu u svijetu je bilo 2,7 milijuna novooboljelih, a od AIDS-a je umrlo 1,8 milijuna ljudi. Kada čujemo ove brojke one su na prvi trenutak frapantne, ali kada se usporede s podacima ranijih godinama, onda se vidi da je broj oboljelih, novooboljelih i umrlih u padu", kazao je županijski ministar zdravstva Mladen Bošković.
TRI DO ČETIRI PUTA VEĆI BROJ REGISTRIRANIH HIV INFEKCIJA U ODNOSU NA PRETHODNE GODINE |
Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, Institut za naučnoistraživački rad i razvoj KCUS danas je organizirao niz predavanja o ovoj temi. Kako je istaknuto, HIV/AIDS još predstavlja jedan od najvećih izazova medicinske znanosti. Bolest je u svijetu poprimila velike razmjere, koje predstavljaju medicinski, sociološki i ekonomski problem svih zemalja. Prema epidemiološkim pokazateljima, BiH je svrstana u zemlje niske prevalence HIV-a. Šefica Odjela za HIV/AIDS Klinike za infektivne bolesti KCUS-a Vesna Hadžiosmanović istakla je važnost skretanja pažnje javnosti na vertikalnu transmisiju HIV infekcije (s majke na dijete). "Jako je bitno da se trudnice testiraju u toku trudnoće, mi preporučujemo da to bude u prvom tromjesečju, jer ako test bude pozitivan postoji terapija kojom je moguće prevenirati transmisiju HIV-a na dijete", dodaje Hadžiosmanović. Prvi slujčaj HIV infekcije u BiH je registriran 1986. godine i do danas je registrirano 196 slučajeva. Najčešći oblik prijenosa HIV-a je heteroseksualni odnos, slijedi homo-biseksualni odnos, a zatim injekciono uzimanje droge. "Broj registriranih slučajeva je nerealan i naša procjena je da je stvarni broj između 400 i 500 slučajeva. Ove godine smo na našoj klinici imali tri do četiri puta veći broj registriranih HIV infekcija u odnosu na prethodne godine, a posebno se povećava broj inficiranih među MSM populacijom (muškarci koji stupaju u seksualne odnose s drugim muškarcima), koja je i vodeća populacija kada je u pitanju HIV infekcija u cijelom regionu", napominje Hadžiosmanović. U Bosni i Hercegovini postoji 19 centara za dobrovoljno, anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV/AIDS koji u zadnjih pet godina bilježe rast svojih klijenata. |
No, za razliku od svijeta, broj oboljelih u BiH u laganom je porastu. Tako je u 2010. godini u BiH zabilježeno 26 novooboljelih (19 u Federaciji BiH, 7 u Republici Srpskoj), od čega dva slučaja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Liječnici Ivo Curić, Nermin Avdić i Davor Pehar u svojim su izlaganjima ustvrdili kako su prevencija i edukacija najučinkovitiji vid borbe protiv AIDS-a, naglasivši potrebu obraćanja sve mlađim dobnim skupinama, s obzirom da sve mlađi uzrasti stupaju u seksualne odnose, a to se odnosi i na narkomaniju.
"Promotivne aktivnosti i prevencija bolesti je ono čemu treba težiti, jer je to najjeftiniji i najbolji način borbe protiv ove bolesti. Današnja medicina i farmaceutska industrija stavila nam je na raspolaganje dosta učinkovite lijekove, ali ti lijekovi samo zalječuju, odnosno stvaraju preduvjete za kvalitetniji život, ali čovjek nikad nije oslobođen od virusa", kazao je doktor Pehar.
Dr. Nermin Avdić podsjetio je da u Mostaru djeluju dva Centra za testiranje na zarazu virusom HIV-a, jedan u Federalnom zavodu za javno zdravstvo, a drugi u Županijskom zavodu za javno zdravstvo, gdje se svi građani mogu anonimno testirati.
Novinare je zanimao i slučaj ukrajinske prostitutke Elene Popik, čija je smrt od AIDS-a 2004. godine posijala paniku u Mostaru i okolici. Po riječima doktora Avdića, nakon tog slučaja centri za testiranje obavili su brojne testove građana, ali ni jedan od njih nije bio pozitivan na virus HIV-a.
Doktor Ivo Curić dodao je kako je epidemija HIV virusa donekle stavljena pod kontrolu te da bi prema nekim procjenama u razvijenim zemljama virus mogao nestati u sljedećih 50 do 100 godina.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)