FOTO I VIDEO/ PROTEST OTPUŠTENIH VOJNIKA

Ako nema para za nas, nema ni za državne službenike

Arhiva 01.12.11, 12:47h

Otpušteni vojnici održali su protest upozorenja ispred zgrade institucija BiH u Sarajevu kako bi ukazali na težak materijalni položaj u kojem se nalaze. Ovom skupu, koji je počeo u devet sati, prisustvovalo je oko 500 nekadašnjih vojnika

Protest boraca ispred ZZI naslovna

Kako je rekao jedan od otpuštenih vojnika Elvir Smajlović, s protesta je zatražena isplata penzija po rješenjima koja su vojnici ranije dobili, a već 22 mjeseca nemaju nikakvih naknada.

- Nismo pozvali sve naše kolege, a ima ih ukupno oko 1.600. Radi se o protestu upozorenja, a ako se u najskorije vrijeme ne počne s rješavanjem naših problema, organizirat ćemo protest na koji će doći sve naše kolege, a pozvat ćemo i boračka udruženja da nas podrže. Novac za naše penzije Vijeće ministara BiH mora osigurati, jer mi više ne možemo čekati usvajanje državnog budžeta, od čega, sudeći prema situaciji, nema ništa - kaže Smajlović.

On je istakao da bi vojnici bili prezadovoljni kada bi im država počela davati penzije svakog mjeseca. Za ovu svrhu neophodno je oko 725.000 maraka.

- Ako za nas nema para, onda ni zaposleni u institucijama ne treba da primaju platu, jer ionako loše obavljaju svoj posao, a nisu u stanju ni da formiraju Vijeće ministara BiH- kazao je bivši pripadnik Oružanih snaga i jedan od organizatora skupa Senad Hubijer.

Predsjednik Udruženja otpuštenih vojnika Federacije BiH Šemsudin Pojata rekao je da su građani BiH zbog nerada institucija dovedeni u takvo stanje da svoja zakonska prava moraju da traže na ulici.

- Ukoliko vlast ostane gluha na naše zahtjeve, pravdu ćemo tražiti u Strazburu, gdje će nas zastupati advokat Senka Nožica, koja smatra da će sigurno dobiti taj spor i da će BiH morati da isplati dodatnih pet do šest miliona KM- kaže Pojata.

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić kazao je da su današnji protesti bivših pripadnika Oružanih snaga BiH ispred zgrade institucija BiH u Sarajevu zapravo proizvod nepoštivanja zakona donesenog još prošle godine kojim se rješava njihov status.

"Parlament je donio zakon i o njemu se može raspravljati da li je dobar ili loš, ali to jednostavno nije isprika da se on ne realizira. On postoji i ljudi imaju pravo u svojim zahtjevima. Svako ko iole drži do toga da ovu zemlju treba praviti normalnom državom ne može biti protiv onoga što oni traže", kazao je Komšić danas novinarima u Sarajevu.

Također i ministar odbrane BiH Selmo Cikotić kazao je da smatra da doneseni zakon treba primijeniti i da je u ovom trenutku nepotrebno diskutirati o njegovoj utemeljenosti, već da je potrebno razmišljati kako ga primijeniti.

"Ministarstvo odbrane je iz svog domena učinilo sve što je trebalo i stvorilo je pretpostavke za njegovu primjenu", istaknuo je Cikotić.

(Dnevniavaz.ba, FENA/DEPO PORTAL/eb)