Roman se potom usmjerava putem priče o istospolnoj ljubavi koju će doživjeti glavna junakinja, iz čije je perspektive i pisan. “Mogla je biti prosta priča” (da, generalni naslov, kao i naslovi poglavlja imaju veze s Bijelim dugmetom) ipak nije roman koji bismo bez rezervi smjestili pod odrednicu gej literature kakva se, skromno ali ipak, pojavljuje u posljednje vrijeme i kod nas, uglavnom pisana kao još jedan od oblika “outanja” i širenja granica slobode, ponekad čak i pod pseudonimom (slučaj Nore Verde).
Esmina veza s Rozom, djevojkom koju upoznaje u vlaku, na stranom, austrijskom terenu, koliko god bila u središtu priče, na neki je način samo povod da nam autorica priopći neke druge stvari.
Njezini romani svakako funkcioniraju kao generacijski, a riječ je o onom naraštaju koji se rata sjeća kao epizode iz djetinjstva, u tranziciji žive, a sve ostalo ionako mogu pronaći na Googleu. Esma je stoga za nečiji ukus prepovršna sa svojim miksanjem različitih muzičkih stilova, nerazumijevanjem stranih riječi, pa i eksperimentiranjem u emotivnom životu. No, ona je odraz vremena koje obilježavaju globalni fenomeni, trendovi i brendovi, upleteni i u ovu priču, vremena u kojem je Esma zbunjena kada treba izabrati između sigurnosti japijevskog života kakav joj nudi uspješni zubar Meša ili “gomile nakinđurenih ljevičara” i LGBT aktivista, svih skupa uronjenih u prepoznatljivi balkanski svjetonazor.
Ajla Terzić o svemu tome piše naizgled jednostavno, bazirajući svoj roman na pogođenim dijalozima i dinamičnom ritmu pripovijedanja, no ostavlja si podosta prostora, makar u umješno umetnutim detaljima, za primjetni cinizam prema normama i predrasudama, ma koliko sve skupa djelovalo kao nekakva light priča.
Romani ove autorice puno dublje ulaze u analizu dobro poznatih miljea, kulturoloških konteksta, rizika da se barem na trenutak bude drukčiji, pa i temeljnih pitanja poput onih što je sreća i u čemu je smisao života nego što se to na prvi pogled čini. “Odatle je pobjegao svako ko je mogao i ko je imao priliku”, rečenica je s kojom se suočava i Esma i logično je da njezina priča, kao i cijeli roman, imaju otvoreni završetak, jer ništa još zapravo nije završilo.
Je li roman ‘Mogla je biti prosta priča’ generacijski ili tranzicijski roman?
To je roman o generaciji kojoj tranzicija dođe kao živo blato. Iz ‘Indiane Jonesa’ znam da, kad upadneš u pravo živo blato, najbolje je da ne praviš nagle pokrete, jer što se više migoljiš, to ćeš brže potonuti. Ali, u životu i u prozi se jedino treba bojati straha. I rigidnosti.
Koliko je ulazak u tematiku istospolne ljubavi još rizičan u smislu da ga se procjenjuje isključivo u kontekstu gej literature (što su neki kritičari i učinili), ali i u smislu da je i dalje riječ o svojevrsnom tabuu?
U b/h/s jeziku ima malo gej tema upravo zato što se one smatraju tabuom, no tabu i getoizacija su ponajprije mentalne kategorije. Bilo mi je važnije da ne skliznem u patetiku ili pozitivne stereotipe, a to postižem zahvaljujući Davidu Sedarisu, Anne Proulx i Lucasu Mudisonu.
Romane objavljujete istodobno kod više nakladnika iz regije. Jeste li primijetili razlike u njihovoj recepciji u različitim sredinama?
Moje knjige i tekstovi najbolje se primaju u Srbiji, možda zbog moje fizičke prisutnosti u Beogradu ili zbog tema o kojima pišem, no ta je ljubav dvosmjerna.
I ovdje je naglašen ‘duh vremena’, s pripadajućim kulturološkim i medijskim referencama, a glavna junakinja nekako ne pripada ni novokomponiranim japijima ni raznim alternativnim aktivistima. Što joj preostaje?
Svijet je pun lutajućih Holandeza kao što je Esma, čiji su identiteti nedefinirani, ali takvi su najzanimljiviji.
Svi vas pitaju, ali moramo i mi - kako to da Esma sluša turbo folk zvijezdu Tanju Savić?
‘Zvezde Granda’ i janjci na ražnju su dio svijeta u kojem živimo, i meni je taj fenomen jednako uzbudljiv kao nekome šoping u Mangu. I to je svojevrsna potraga za srećom, pri čemu neke od najsretnijih osoba koje znam ne čitaju ni knjige ni novine, niti čak imaju profil na Facebooku. Uostalom, turbo folk ni u Hrvatskoj nije neka nepoznanica.
(Jutarnji.hr, DEPO PORTAL/dg)