Projekcije infrastrukturnih sistema Srbije, dodao je, usmjerene su prema BiH, kao i RS-u, prema Sarajevu i FBiH.
Govoreći o mjestu svog rođenja, Sarajevu, kazao je da ga za taj grad vežu emocije kojih se nikada neće odricati.
„Te veze nisu samo emotivne, nego i funkcionalne“, kazao je Tadić i podsjetio na svoj angažman tokom gasne krize u Sarajevu, navodeći da će Srbija uvijek na taj način intervenirati.
Nakon razgovora u Banjoj Luci s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, ponovio je stav svoje zemlje da sve što se dogovore predstavnici triju naroda i dvaju entiteta u BiH prihvatljivo je za Srbiju, koja je garant Dejtonskog sporazuma te integriteta BiH.
Za RS je rekao da želi da sa Srbijom produbljuje specijalne i paralelne veze, a za naredni sastanak dvaju vlada najavio je nove projekte u, kako tvrdi, domenu privrede i kulture, te oko izgradnje Andrićevog instituta, o čemu su danas razgovarali na sastanku s režiserom Emirom Kusturicom.
Srbijanski predsjednik je rekao da će drugi talas ekononske krize, koji će „pogoditi čitav svijet, pa tako BiH, RS i Srbiju, biti izuzetno snažan zbog čega treba da budemo spremni, jer će i neka radna mjesta biti dovedena u pitanje“.
„Stoga, kaže treba da se sagledaju unutrašnji ekonomski resursi i da se sagleda određena ekonomska koordinacija što je pretpostavka da se izborimo s problemima koji ubrzano pogađaju zemlje mnogo uspješnije od naših“, naveo je Tadić.
U tom smislu, navodi da mu je drago da je prisustvovao otvaranju dionice autoputa Gradiška - Mahovljani i očekuje da će uskoro biti dovršen cijeli posao na tom autoputu.
Kao strateško opredjeljenje naveo je to da se naprave dvije tačke spoja autoputa na graniici, na Drni, prema Višegradu i prema Bijeljini.
Govorio je i o izgradnji autoputeva u Srbiji.
(FENA/dg)