U preduzeću „Hidroelektrane na Trebišnjici“ za list „EuroBlic“ su potvrdili da su agregati ove HE prestali da rade jer su kota akumulacije Bilećkog jezera juče pala za 18,68 metara niže od planske. „Trebinje 1“ je tako prva HE u RS koja je morala da obustavi proizvodnju električne energije zbog neočekivanog nedostatka padavina ove jeseni. Iz „Elektroprivrede RS“ poručuju da je i rad ostalih hidroelektrana, u kojima se proizvodi skoro polovina struje u RS, ugrožen.
Po podacima HET-a, u posljednjih šest mjeseci u slivu Trebišnice je palo svega od 330 do 370 litara kiše po metru kvadratnom, što je skoro dnevna količina padavina zabilježena proteklih godina.
- U novembru je palo svega osam litara kiše, što se dešava jednom u stotinu godina. Ipak, očekujemo da će se hidrološka situacija popraviti u decembru i da će preduzeće ostvariti plan proizvodnje. HET je do sada proizveo 860,77 gigavat časova električne energije od planiranih 1.020,02 gigavat časova - kaže izvršni direktor za proizvodnju i tehnička pitanja HET-a Ljubomir Zotović.
Većina hidroelektrana već radi na minimumu vode pa je proizvodnja i u njima ugrožena. Republika Srpska, koja inača izvozi električnu energiju, trenutno je primorana i da vrlo skupo kupuje, odnosno uvozi struju, i da maksimalnom angažovanošću dve termoelektrane nadoknađuje oko 1.500 megavat časova struje, koliko joj dnevno nedostaje za redovno snabdjevanje samo domaćih potrošača. U „Elektroprivredi“ ističu da su od 22. novembra prestali i da izvoze struju i sve kapacitete usmjerili na podmirivanje domaćih potreba.
Potrošače pozivaju da maksimalno racionalno koriste električnu energiju, posebno od 17 do 22 časa, kako bi se izbegle redukcije.
U sličnoj situaciji su i ostale zemlje regiona, koje povećano uvoze struju, a ovaj problem trenutno nema jedino Bugarska. Ako se loša hidrološka situacija nastavi, upozoravaju iz ERS, moglo bi se desiti da neće biti dovoljno struje ni za uvoz, bez obzira na cijenu.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević upozorio je da, ako u narednom periodu ne bude dotoka voda na brane, postoji opasnost da će i još neke hidroelektrane biti primorane da obustave rad, da ne bi došlo do havarija.