PREMA ODRŽIVIM ZAJEDNICAMA

U Gradišci će se u periodu između 2. i 4. decembra održati treći 'List fest'

Arhiva 30.11.11, 10:13h

U Gradišci će se, u periodu između 02. i 04. decembra 2011. održati treće po redu izdanje List festa pod nazivom „Prema održivim zajednicama“.

List fest baner

List fest zajedno organizuju volonterke i volonteri Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA, Re:Element i udruženja Most iz Gradiške uz podršku Heinrich Boll Fondacije u BiH.

„List fest – prema održivim zajednicama“ je ekološki festival koji promoviše nove vrijednosti kroz učenje novih vještina. Osnovni cilj List festa jeste preispitivanje trenutnog stila života i sistema vrijednosti, te podizanje svijesti o vještinama i alatima koje možemo razviti i koristiti, a pri tome ne uticati negativno na okoliš. List fest počiva na principima i vrijednostima 5R (eng. Reuse, Reduce, Recycle, Rethink, Repair) odnosno ponovno korištenje, smanjenje upotrebe, recikliranje, ponovno promišljanje i popravka, solidarnosti, individualne odgovornosti i kreativnosti. Festival se sastoji od nekoliko događaja i radionica na kojima ćete steći nova znanja i vještine i upoznati pojedince i pojedinke koji/e razmišljaju slično i koji/e žele promjene u društvu, prije svega kad je u pitanju odnos prema okolini.

Organizatori pozivaju sve zainteresovane za učešće na događajima List fest trećeg izdanja u Gradišci da se prijave na [email protected] ili na tel. 051/816-401. Učešće je besplatno i otvoreno za sve: pošaljite ime i prezime, kontakt telefon i napomenu u kojim događajim / radionicama želite učestvovati.

Prvo izdanje List festa održano je od 12-14. novembra 2010. u Sarajevu u organizaciji Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA i Re:Element. Drugo izdanje List festa održano je od 21-24. oktobra 2011. u Sarajevu takođe u organizaciji Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA i Re:Element. Izvještaje sa prethodnih List fest izdanja možete pogledati na www.crvena.ba i na facebook grupi List fest. 

Najava aktivnosti:

Predavanje o konzumerizmu: Predavanje će predstaviti osnovne karakteristike konzumerizma i konzumerističkog društva današnjice, uz ponudu alternativnih stilova života u skladu sa održivim razvojem i održivosti životne sredine. Nakon predavanja, učesnici će imati priliku da pogledaju kratki dokumentarac o flaširanoj vodi i šta se dešava sa otpadom nakon korištenja.

Sajam razmjene: Želimo razmijentiti različite stvari poput odjeće, nakita, obuće, knjiga, DVD-ijeva... Jedino pravilo za razmjenu je da su obje strane zadovoljne s razmjenom. Ovom akcijom želimo podići svijest o smanjenju potrošnje, o razmjeni i ponovnom korištenju umjesto kupovine novog.

Radionica pravljenja prirodne kozmetike: Na radionici ćemo predstaviti prirodnu kozmetiku učesnicima, te ih naučiti kako se prave prirodne kreme za lice, balzami za usne (labela) i parfemi. Učesnici će nakon radionice moći da ponesu sa sobom proizvode koje su sami napravili tokom radionice zajedno sa receptima i materijalima o prirodnoj kozmetici. Na radionici će se koristiti isključivo prirodni i biljni sastojci. Prije radionice, učesnici će imati priliku pogledati kratki dokumentarac o pravljenju kozmetike.

Reciklirani party: Osnovni cilj Recikliranog partija, pored druženja i dobre zabave, je informiranje svih prisutnih o načinima na koji svako od nas može doprinijeti unapređenju brige za okoliš.  Ulaz na party je slobodan, ali svaki/a gost/šća treba da donese jedan od sljedećih predmeta koji će imati funkciju ulaznice: papir (stare novine, sveske itd.), boce za vodu, sok i jogurt, pakovanja za namaze, deterdžente, plastične kese, limenke za pića i čelične konzerve za hranu, riblje konzerve, tube za majonezu ili senf (molimo vas da pakovanja isperete prije nego što ih donesete).

Radionica kreativnog recikliranja: Na radionici ćemo pokušati napraviti nešto iz ničega, novo od starog. Donesite stari escajg, komad drveta, metalne cepove od flaša, stare audio kasete, novine, časopise, PVC flaše, tegle i konzerve... I napravimo zajedno nove predmete! Igrajmo se sa svojom kreativnošću uz pomoć Maje Matašin, akademske vajarke i voditeljice radionice. Radionica je zamišljena kao: sat vremena kreativnih prepravljanja stvari kako bi im se dala nova svrha escajg-svjećnjak; čep-magnet, pvc boca-narukvica... sat vremena razgovora o papiru i načinima da se on nanovo iskoristi i pokaže princip kasiranja papira (novina) u kalupe( zdjela ili neka lopta...), te sat vremena posvećenih recikliranju plastike, bile to kasete, flaše, kese...
O ekološkim politikama: Tokom radionice, učesnici će imati priliku proći kroz Lokalni ekološki akcioni plan (LEAP) opštine Gradiška i upoznati se sa osnovnim principima praćenja provođenja LEAP, te načinima na koje građani/ke mogu da utiču na poboljšanje provođenja LEAP u svojoj zajednici i time doprinesu boljem stanju u oblasti zaštite okoline u svojoj zajednici.

 

(BL!N MAGAZIN)