POZITIVNA BOSNA I HERCEGOVINA

Studenti postali dio svjetske debatne porodice

Arhiva 30.11.11, 09:33h

Misija STUDEO-a je izgradnja moderne, građanske, evropske, demokratske Bosne i Hercegovine u kojoj se poštuju ljudska i građanska prava, uvažavaju demokratski principi odlučivanja, bez granica i barijera ustaljenih u bh. društvu, stvarajući tako otvoreno društvo jednakih mogućnosti u kojem su diskriminacija i jezik mržnje neprihvatljivi u svakom obliku.

Debatanti

Bosna i Hercegovina je do nedavno bila jedna od rijetkih svjetskih zemalja koja nije imala organizovan studentski debatni program. Ono što je u svijetu normalno i uobičajeno u nastavnim planovima i programima i čemu se pridaje veliki značaj, kod nas nije imalo ni status fakultativne aktivnosti a kamoli priznate aktivnosti u nastavnom programu. Iako je postojalo nekoliko ambicioznih pojedinačnih pokušaja koji su ostavljali traga na lokalnom nivou, organizovanog djelovanja nije bilo pa smo s' pravom postali crna rupa debatnog obrazovnog sistema u Evropi i svijetu.

Ipak, zahvaljujući grupi mladih entuzijasta i debatnih radnika ove jeseni je Bosna i Hercegovina ucrtana na svjetsku debatnu mapu. Prije nekoliko mjeseci grupa debatanata i studenata pokrenula je inicijativu za pokretanje studentskog debatnog programa u Bosni i Hercegovini i poslije višemjesečnih napornih aktivnosti u oktobru ove godine rođena je – STUDENTSKA DEBATNA ORGANIZACIJA (STUDEO – lat. „Ja učim“).

Studentska debatna organizacija (STUDEO) je nezavisna, nevladina, nestranačka, neprofitna organizacija osnovana sa idejom razvoja studentske debate i jačanja građanskog društva kao temelja demokratije, čiji su aktivni tvorci mladi ljudi iz svih krajeva BiH, spremni da prevaziđu društveno kreirane granice i kroz zajedničko sistematsko i kontinuirano djelovanje, stvaraju stabilnu i savremenu pravnu državu.

Misija STUDEO-a je izgradnja moderne, građanske, evropske, demokratske Bosne i Hercegovine u kojoj se poštuju ljudska i građanska prava, uvažavaju demokratski principi odlučivanja, bez granica i barijera ustaljenih u bh. društvu, stvarajući tako otvoreno društvo jednakih mogućnosti u kojem su diskriminacija i jezik mržnje neprihvatljivi u svakom obliku.

Metod realizacije programskih ciljeva i ostvarivanja misije organizacije je studentska debata.

Osnivači organizacije su dugogodišnji debatanti i debatni radnici Selma Dizdarević iz Sarajeva i Radovan Papović iz Gacka, a organizacija trenutno okuplja 100-injak studenata sa Univerziteta u Banjoj Luci, Sarajevu, Mostaru i Istočnom Sarajevu dok najavljuju širenje na sve javne i privatne univerzitete u Bosni i Hercegovini.

Nedugo nakon osnivanja organizacije i početka rada stiglo je i prvo priznanje u vidu pozivnice za učešće na Internacionalnoj debatnoj akademiji (IDAS) koja je u Sloveniji održana od 19 do 27 novembra. STUDEO su u Sloveniji predstavljali izvršna direktorica Selma Dizdarević i programski menadžer Radovan Papović, gdje su uspostavljeni kontakti i ostvarena saradnja sa organizacijama iz regiona i cijelog svijeta. Koliko je učešće na ovoj manifestaciji značajno govori podatak da je u Sloveniji učestvovalo 29 zemalja iz cijelog svijeta, te da je ovo najveća evropska debatna akademija.

Tokom boravka u Sloveniji posebnu podršku osnivanju organizacije i spremnost za saradnju iskazala je Bojana Skrt, direktorica slovenačkog Zavoda za kulturu dijaloga „Za in proti“. Gospođica Skrt smatra da je bilo krajnje vrijeme da BiH dobije krovnu debatnu organizaciju, i istakla ličnu spremnost i spremnost „Za in proti“ da pomognu širenju studentske debate u BiH.

Takođe, Alfred Snider, direktor Svjetskog debatnog univerziteta i profesor Univerziteta Vermont, kao jedan od najcjenjenijih i najpriznatijih debatnih stručnjaka u svijetu, podržao je osnivanje organizacije i izrazio spremnost za saradnju i zajedničku realizaciju projektnih aktivnosti. Uz gospodina Snidera i cijela ekipa profesora Svjetskog debatnog instituta (WDI) u Vermontu predvođena prof Rydianom Morganom podržala je projekat i obećala skori dolazak u BiH kao pomoć i podršku bh studentima.

Prvi kontakti i saradnja ostvareni su i sa Omladinskim obrazovnim forumom iz Makedonije, Studentskom debatnom unijom iz Crne Gore, Otvorenom komunikacijom iz Srbije i Zagrebačkom debatnom unijom iz Hrvatske. Ove organizacije veoma ambiciozno najavljuju regionalnu saradnju i širenje studentske debate u cjelokupnoj regiji bivše Jugoslavije.

Konačno, Bosna i Hercegovina je zahvaljujući našim studentima zavrijedila bar jedno međunarodno priznanje i postala dio globalnog obrazovnog programa. Čestitamo našim studentima na inicijativi i želimo im puno sreće i uspjeha u radu.



BL!N MAGAZIN