"Žarko je ponovo sa nama. Da li je ikada otišao? Što se mene tiče, nije", rekao je Lauševićev prijatelj i kolega Branislav Lečić, koji je rekao da knjiga nije tu da rehabilituje, već je pokazatelj iskonske potrebe čovjeka da se obračuna sa sobom.
U knjizi na više od 400 strana Laušević piše o svom životu prije i poslije tragedije 1993. godine kada je u svađi u kafani u Podgorici ubio dvije i ranio jednu osobu, zbog čega je osuđen na 13 godina zatvora.
Govoreći o knjizi koja je štampana u tiražu od 50.000 primjeraka, direktor "Novosti" Manojlo Vukotić rekao je da Lauševićeva knjiga nije biografija, autobiografija, hronilka ili roman, već "sve to zajedno".
To je priča o dva života, jednom od ubistva i drugom, pravom o ulogama, porodici, prijateljima, rekao je on.
"Ovo je knjiga bolne istine, zavodljive tuge, nesebičnog preispitivanja, dostojanstva, tragedije, ljudske spoznaje", rekao je Vukotić i najavio da će se pojaviti i drugi dio autobiografije.
Teatrolog Jovan Ćirilov rekao je da strahuje da svojim obraćanjem ne povrijedi Lauševića i njegovu izvanrednu knjigu bolnog mišljenja, precizno izloženih činjenica i razmišljanja o njima.
On je uporedio Lauševića sa tragičnim junakom, nekim ko je najnesrećnijim sticajem okolnosti doživeo to da bude tragičan junak.
"Umesto da igra velike tragičare, on je postao tragična figura", rekao je Ćirilov i dodao da je Lauševićeva autobiografija dokaz da talentovani ljudi nisu samo talentovani u jednoj stvari.
Laušević je veliki glumac, veliki pripovjedač i majstor riječi. Čovjek koji umije da misli i čija je knjiga prožeta bolnom filozofijom, rekao je Ćirilov.
Režiser Darko Bajić, koji je sa Lauševićem sarađivao na nekoliko projekata uključujući i seriju "Sivi dom", prisjetio se prvog susreta sa Lauševićevom klasom, u kojoj su još bili Zoran Cvijanović, Svetislav Goncić, Sonja Savić, Branimir Brstina.
Svojim osmjehom, šarmom, stalnim istraživanjem i nevjerovatnom energijom osvajao je publiku. Znao je da kaže ono što misli kroz svoje uloge, rekao je Bajić.
On je knjigu nazvao strahovitom pričom o tome šta se sa nama dešava kada izgubimo slobodu i mogućnost da pričamo.
Lauševićev advokat Vladan Bojić nije želio da komentariše dokle se stiglo sa procesom Lauševiću koji živi u SAD, rekavši samo da je riječ o "delikatnoj" stvari.
On je ocijenio da je Lauševiću oduzeto pravo na pravično suđenje i naglasio da Laušević nije nikud pobjegao "već da ga je u Americi, gde je otišao 1999. nakon dve osude na četiri godine, tek 2001. zatekao presudoliki akt kojim je osuđen na 13, od svih mogućih zaprećenih 15 godina zatvora".
"Neistine i zle namere su bez presedana isprljale papir na kome je ta presuda ispisana. To je presuda odmazde i ucene koja je izbrisala staru ustanovu nužne odbrane", rekao je Bojić i dodao da Crna Gora sada vidi svoj grijeh i vjeruje Beogradu radi ispravljanja nepravde.
Laušević je ćutao, ne zato što je bio zaplašen ili je odlučio da se ćutanjem brani, nego zato što nije želio da se žali i traži milostinju, dodao je on.
Tokom promocije prikazani su i inserti nekih od uloga Žarka Lauševića, a samo predstavljanje knjige završeno je dirljivim filmom samog autora koji govori odlomke iz svoje knjige.
Tanjug