Naučnici trenutno pokušavaju da identifikuju posljednjeg univerzalnog pretka – oblik života koji je dao život svemu ostalome.
Ovaj organizam nazvan je LUCA i moguće ga je pronaći u svim današnjim oblicima života kao što su biljke, životinje i gljive.
Sudeći po istraživanju objavljenom u publikaciji „New Scientist“, LUCA je bio ogroman „mega-organizam“ koji je ispunjavao okeane i iz kojeg je nastao cjelokupan život na planeti.
Okeani su milionima godina predstavljali „teritoriju unutar koje su se odvijale brojne genetske promjene“.
Ćelije su u pokušaju da prežive međusobno razmenjivale korisne dijelove jedna sa drugom bez ikakve borbe ili dominacije, tako stvarajući „mega-organizam“.
Naučnici smatraju da se prije 2,9 miliona godina ovaj organizam podijelio na tri domena života: bakterije, eukariote i arhee, ali se malo do sada znalo šta se do tog trenutka dešavalo.
Rane ćelije su na samom početku bile primorane da između sebe dijele gene i proteine kako bi preživjele: molekuli, koji su bili novi i izuzetno korisni, bili su prosljeđivani od ćelije do ćelije bez ikakvog takmičenja što je dovelo do njihove globalizacije.
„Tadašnjim ćelijama bilo je bitnije da održava sistem nego da se one međusobno sučeljavaju. Ova slobodna razmjena i nedostatak konkurencije od okeana su stvorili jedan mega organizam“, izjavio je Gustavo Kaetano Anoles, glavni istraživač sa Univerziteta u Ilinoisu.
„Mega organizam je razbijen onog trenutka kada su pojedine ćelije evoluirale do tačke kada su bile sposobne da same proizvode sve što im je potrebno. Kada se ovo desilo, Zemlja se promijenila zauvjek i sva današnja živa bića su rođena“, dodao je Gustavo.
B92