Objasnio je da su predstavnici entiteta i konstitutivnih naroda izabrani, te da zbog toga aktuelna situacija u BiH ne može da produkuje izbore i da je zahtjev za vanrednim izborima pokušaj uvođenja novog koncepta u BiH.
Prema njegovim riječima, BiH je složena zajednica federalno-konfederalnog karaktera, u kojoj postoje predstavnici naroda i entiteta koji se nalaze u zajedničkim institucijama, a novi izbori bi, ukoliko budu održani, stvorili isto.
"Sada se Ustav ne uvažava i to ne može da se promijeni činjenicom da neko želi da legalizuje vanredne izbore", naglasio je Dodik.
Rekao je i da 25. novembar ne može biti Dan državnosti BiH, jer nijedan relevantan organ na nivou BiH nije donio takvu odluku. Dodik je rekao da datum održavanja zasjedanja ZAVNOBiH-a predstavlja pokušaj kupovine novog političkog ligitimiteta sa bošnjačke strane, jer su, kako je rekao, većina antifašista bili Srbi. On je podsjetio da je dio Federacije BiH u februaru 1995. godine proglasio 25. novembar kao Dan državnosti, ali da to nije odluka koja je važila na prostoru čitave BiH, niti je donesena prije 1992. godine, što bi joj dalo verifikaciju u skladu s Ustavom BiH, koji govori o kontinuitetu dejtonske i ranije BiH.
Dodik je ocijenio da se dosadašnji tok strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH ne može povezati s aktivnostima Tužilaštva BiH na procesuiranju ratnih zločina nad Srbima. Predsjednik RS smatra da dijalog treba da da odgovor na pitanje da li ima ustavnog osnova za postojanje Suda i Tužilaštva BiH, nakon čega će RS koncipirati dalju politiku.
"Kada su u pitanju pokušaji procesuiranja zločina nad Srbima, prije je vjerovati u farsu nego da će oni biti procesuirani", rekao je Dodik.
On je ponovio stav RS da u Dejtonskom ustavu ne postoji nadležnost BiH za pravosuđe i da Ustav BiH nije mijenjan kako bi taj osnov bio obezbijeđen, niti postoji sporazum između entiteta o formiranju te institucije, dok su postojeći Sud i Tužilaštvo nelegalno formirani zakonom visokog predstavnika.
"Sud i Tužilaštvo su pokazali i svoju vanpravnu ulogu, jer su koristili metode prisile i zloupotrebe kako bi prije svega modelirali političku situaciju", naglasio je Dodik.
On je dodao da RS vjeruje da će Evropa sa stanovišta svog pravnog sistema dati odgovor da li ono što je dosad urađeno ima ustavni osnov ili ne.
"Ako Evropa podlegne političkom pritisku koji je doveo do nelegalnog formiranja ovih institucija, mi ćemo koncipirati svoju politiku koja je mnogima već sada jasna", upozorio je Dodik.
Govoreći o zahtjevu RS da budu procesuirani ratni zločini prema Srbima, Dodik je rekao da RS ne traži da se etnički niveliše zločin, kako to navode pojedini strani zvaničnici, već da oni koji su počinili zločine odgovaraju i da to moraju da budu svi bez obzira kojem narodu pripadaju.
(Nezavisne.com/dg)