U izvještaju se navodi da se, prema pojedinim informacijama, neki zatvorenici muče, da se pojedinci maltretiraju zbog boje kože, da su žene pod nadzorom muških čuvara i da među zatvorenicima ima i djece.
Ban Ki-mun je, takođe, ukazao i na "uznemirujuće izvještaje" o tome da su ratne zločine tokom osmomjesečnih sukoba počinili i pobunjenici i snage bivšeg režima u Sirtu, gdje je svrgnuti lider Moamer Gadafi uhvaćen i ubijen 20. oktobra.
On je istakao da su politički zatvorenici koje je držao Gadafijev režim oslobođeni, dok se "oko 7.000 zatvorenika trenutno drži u zatvorima i pomoćnim pritvornim centrima, od kojih je većina pod kontrolom revolucionarnih brigada".
Novi izveštaj generalnog sekretara svjetske organizacije pripremljen je uoči debate Savjeta bezbednosti o Libiji koja će se održati u ponedjeljak i na kojoj će govoriti specijalni izaslanik UN za Libiju Ijan Martin.
Ban, Martin i drugi zvaničnici svjetske organizacije pozvali su Libijce da poštuju ljudska prava i uzdrže se od osvete.
U međuvremenu, u sukobima snaga novih libijskih vlasti sa pristalicama bivšeg režima, koji se dogodio juče u jednom od nekadašnjih Gadafijevih uporišta Bani Validu, poginulo je sedmoro ljudi, izjavio je jedan zvaničnik iz Tripolija.
Predsjedavajući Nacionalnog prelaznog savjeta Mustafa Abdel Džalil potvrdio je da je bilo sukoba u ovom gradu oko 170 kilometara jugoistočno od Tripolija, ali nije potvrdio i da je bilo žrtava.
Ovaj pustinjski grad snage novog režima zauzele su samo nekoliko dana prije pada Gadafijevog rodnog grada Sirta, kada je bivši lider uhvaćen i ubijen.
Tanjug
LIBIJA
Bivše pobunjeničke snage muče 7000 zatvorenika
Arhiva 24.11.11, 10:53h
PODIJELI NA
24 SATA
Mijatović poslao oštru poruku: Kreteni u Banjoj Luci i Sarajevu moraju shvatiti da ćemo...
Turisti iznenađeni: Evo koliko su platili dvije kafe i sok u Neumu
Cure novi detalji o američkom napadu:Trump je dan prije napada primio poruku iz Irana, opisali su kakva osveta stiže
Konaković iz Istanbula: 'Svijet sada vidi i zna šta se zaista dešava u BiH... Osuđuje se ponašanje političkog vrha RS!'
Bivši libijski pobunjenici drže oko 7.000 zatvorenika, uglavnom iz podsaharske Afrike, navodi se u izvještaju generalnog sekretara UN Ban Ki-muna.