Prošle godine je na radnom mjestu i u radnoj sredini teže povrijeđeno 50 radnika, a u prvom kvartalu ove godine njih devetoro.
Najveći broj povreda dogodio se u šumarstvu i drvnoj industriji, građevinarstvu i elektroprivredi, navodi se u saopštenju.
Inspektorat je apelovao na poslodavce i radnike da zajedničkim angažovanjem doprinesu razvijanju svijesti svih građana o značaju bezbjednosti i zdravlja na radu.
"U primjeni mjera bezbjednosti i zdravlja na radu odgovornost imaju i poslodavci i radnici. Zajednički cilj cijele društvene zajednice treba da bude podizanje nivoa svijesti o kulturi prevencije, kao i stvaranje bezbjedne i zdrave radne sredine u kojoj će se opasnosti i rizici za radnike svesti na minimum'', poručuju iz Inspektorata.
Zakon o zaštiti na radu RS definisao je obavezu poslodavaca da za svako radno mjesto izvrše procjenu rizika i donesu akt o procjeni rizika koji sadrži opis procesa rada sa procjenom rizika od povreda ili oštećenja zdravlja na radnom mjestu, u radnoj sredini i mjere za otklanjanje ili smanjenje rizika radi poboljšanja bezbjednosti i zdravlja na radu.
Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu 2003. godine ustanovila je Međunarodna organizacija rada.
(BLIN/tg)
INSPEKTORAT RADA RS
Zbog povreda na radu umrlo 12 ljudi
Arhiva 28.04.10, 08:38h
PODIJELI NA
24 SATA
Stiže novi toplotni val i temperaturni rekordi, poznato kad nas očekuje osvježenje
Bakir Hadžiomerović: Laž je da se vraća '60 minuta', a kamoli da će voditelj biti Nikola Vučić
Sud BiH odbija dostaviti kompletan snimak Dodikovog ročišta: Šta se to krije od javnosti?
Zavod za zapošljavanje u ovom bh. gradu uveo nova pravila za javljanja nezaposlenih
U Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine tri radnika umrla su zbog povreda na radnom mjestu, a prošle godine devet, saopšteno je iz Republičke uprave za inspekcijske poslove povodom 28. aprila, Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu.