Lobanje četiri ženske i 16 muških osoba, uključujući jedno dijete staro tri godine, čuvane su u formaldehidu, a u Berlin su dopremljene između 1909. i 1914. godine.
Njemački naučnici su na njima vršili eksperimente nastojeći da dokažu "rasnu superiornost" bijelaca iz Evrope u odnosu na crnce iz Afrike tako što su analizirali crte lica, rekao je upravnik berlinskog Medicinskog istorijskog muzeja Thomas Schnalke.
Istraživači pretpostavljaju da je riječ o lobanjama žrtava njemačkih snaga u Namibiji, odnosno o osobama koje su umrle u logorima kojima su upravljale ondašnje njemačke snage.
"Naša je obaveza da vratimo lobanje i izvinimo se. Pogrešno je to što je urađeno", rekao je Schnalke, prenijela je agencija AP.
Namibijska vlada prvi put je zatražila da se lobanje vrate u zemlju 2008. godine, ali je bilo potrebno nekoliko godina kako bi se utvrdio njihov identitet.
U Berlinu boravi delagacija od 55 Namibijaca kojoj su na svečanoj ceremoniji uručeni ostaci lobanja.
Procjenjuje se da je u Njemačku odnijeto oko 300 lobanja nakon masakra lokalnog stanovništva početkom prošlog vijeka u tadašnjoj Jugozapadnoj Africi, današnjoj Namibiji, kojom je upravljao Berlin od 1884. do 1915. godine.
TANJUG/BL!N/fp