OKRUŽNI SUD U BANJALUCI

Produžen pritvor Zoranu Ćopiću

Arhiva 26.09.11, 20:59h

Zoranu Ćopiću, optuženom za pranje novca crnogorskog narkobosa Darka Šarića, putem preduzeća u Republici Srpskoj, danas je u Okružnom sudu u Banjoj Luci produžen pritvor do okončanja glavnog postupka

Zoran Ćopić; foto: Abrasmedia.info

Sud je ocijenio da u slučaju puštanja na slobodu Ćopića, postoji bojazan od bjekstva i uzmemiravanja javnosti.

Njegov advokatski tim je to negirao uz tvrdnju da kao dokaz imaju i peticiju radnika bijeljinske šećerane za njegovo oslobađanje.

I sam Ćopić je obraćajući se sudu zatražio puštanje na slobodu “obećavajući” da neće pobjeći.

“Ponudio bih ja sudu kauciju za moju slobodu, ali nisam u mogućnosti, jer mi je sve oduzeto. Da sam htio pobjeći uradio bih to u onih 14 mjeseci kad sam bio na slobodi”, tvrdio je Ćopić objašnjavajući razloge svog boravka u Republici Srpskoj “veoma lošim uvjetima u zatvoru u Beogradu”.

“Ja sam dijabetičar već četiri godine, a prije godinu imao sam infarkt, pa sam sa slobode želio dokazati moju nevinost”, bile su neke od tvrdnji Ćopića upućene sudskom vijeću.

Neposredno pred početak ročišta on je izjavio novinarima da je s Šarićem “obavio samo jednu” finansijsku transakciju.

“Svi drugi navodi o mojoj saradnji s Šarićem su netačni”, tvrdi Ćopić navodeći da je u postupku protiv Šarića, koji se vodi u Beogradu, tek deveti na listi osumnjičenih.

“Niko ne govori o mojim zaslugama u slučaju bijeljinske šešćerane, na osnovu čega je općina Bijeljina od Evropske banke za obnovu i razvoj dobila 20 miliona maraka”, tvrdi Ćopić i najavljuje kako će “podnijeti tužbu protiv države i suda u Bijeljini”.

Novinarima je rekao i da je tražio da se o njegovim trošku ugradi WC šolja u pritvorskoj prostoriji.

Okružni sud u Banjoj Luci potvrdio je prije nekoliko dana optužnicu koju je Specijalno tužilaštvo RS-a podiglo protiv Ćopića, te Ljube Mrđena i Drage Nižola zbog produženog krivičnog djela pranje novca u korist odbjeglog crnogorskog narkobosa Darka Šarića.

Optužnica Ćopića tereti da je u toku 2008., pa do polovine ove godine, udruživanjem s Darkom Šarićem i drugim osobama iz Republike Srbije, protiv kojih se vodi krivični postupak pred Posebnim odjeljenjem Višeg suda u Beogradu zbog krivičnih djela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet droga i produženog krivičnog djela pranje novca, ubacio novac od preprodaje droge u privredne tokove RS-a i Srbije.

Ćopić se tereti da se udruživanjem i s Nikolom Dimitrijevićem iz Beograda i Srđanom Petrovićem iz Novog Sada, protiv kojih su pravosnažno okončani postupci pred Višim sudom u Beogradu zbog produženog krivičnog djela pranje novca, a u dogovoru s Mrđenom i Nižolom, koji su djelovali po njegovom nalogu, putem različitih off-shore kompanija i preduzeća, putem poslovnih banaka, izvršio ubacivanje veće količine “prljavog” novca, stečenog izvršenjem krivičnih djela neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet droga, a radi prikrivanja njegovog stvarnog porijekla.

Novac su integrirali u privredne tokove Republike Srpske i Srbije.

Specijalno tužilaštvo Republike Srpske zatražilo je da se Zoranu Ćopiću oduzmu predmeti izvršenja krivičnog djela i to: akcije kupljene u “Fabrici šećera” a.d Velika Obarska u Bijeljini, u vrijednosti od 18.379.913 KM, avion “Cessna”, vrijednosti oko 317.000 maraka, kuća u ulici Sretena Stojanovića u Banjoj Luci u vrijednosti 225.000 KM, automobil marke “audi A6, 454.512,03 eura osnivačkog uloga u preduzeću “DTM Relations”, cisterna, kao druge neopokretnosti stečene izvršenjem krivičnog djela.

Ukoliko bi sud donio odluku, svu imovinu privremeno bi preuzela nadležna agencija u RS.

FENA/BL!N/fp