NOVA KONTROVERZA OKO KNJIŽEVNOG PRIZNANJA

Sponzor nazvao Handkea šizopatom i povukao novčanu nagradu

Arhiva 22.09.11, 16:54h

Njemačka firma Kolbus, glavni sponzor književne nagrade Candide, povukla se iz ovog angažmana jer se ne slaže sa ovogodišnjom dodjelom priznanja austrijskom piscu Peteru Handkeu, velikom obožavatelju lika i djela Slobodana Miloševića

Peter Handke; foto: Abendblatt.de

Kako je prenio žiri, za dodjelu ove njemačko-francuske nagrade koja se uručuje u njemačkom gradu Mindenu, firma Kolbus "ne odobrava
Handkeovo prosrpsko držanje u ratovima na Balkanu".

"Sponzor je povlačenje obrazložio time da bi Handkeovo držanje prema Srbiji moglo da bude provokativna tema za američke klijente", saopštio je predsjednik žirija Gerd Vosswinkel.

Firma Kolbus je vodeći svjetski proizvođač mašina za uvezivanje knjiga. Ima 1.300 zaposlenih i godišnji promet od oko 165 miliona evra.

Mediji prenose da je šef kompanije Kai Buentemeyer u razgovoru sa predsjednikom žirija Handkea nazvao "zanovjetalom" i "šizopatom", te da njegove simpatije za Slobodana Miloševića mogu da se negativno odraze na međunarodne poslovne veze firme Kolbus i možda izazovu bojkot američkih kupaca.

Prethodno je ugovorom bilo utvrđeno da nagradu Candide finansijski obezbjeđuje firma Kolbus, kao i da žiri radi potpuno nezavisno.

Članica žirija i autorka Sueddeutsche Zeitunga, Franziska Augstein je ponudila da 15.000 evra za nagradu da iz sopstvene uštedjevine, ali je Handke to odbio.

Žiri je potom odlučio da Handkeu bude dodijeljeno samo priznanje bez predviđene novčane nagrade, ali svečane dodjele koja je predviđena za 30. oktobar, neće biti, jer je Handke odbio da dođe u Minden.

Austrijski pisac rođen u Koruškoj koji živi u Parizu, već je 2006. bio u sličnoj situaciji kada se više poslanika gradske skupštine u Duesseldorfu usprotivilo odluci da se Handkeu dodijeli književna nagrada Heinrich Heine.

Na to je Handke sam odlučio da ne želi ovo priznanje dotirano sa 50.000 evra. Alternativnu nagradu u istom iznosu za koju je novac skupila grupa berlinskih pisaca, reditelja i drugih donatora, Handke je poklonio Srbima u mjestu Velika Hoča na Kosovu.

Nagrada Candide, nazvana po istiomenom Voltaireovom djelu, dodjeljuje se od 2003. u Mindenu, ali je 2008. konstituisana kao njemačko-francusko priznanje.

BETA/BL!N/fp