DŽENAZA U SARAJEVU

Posljednji ispraćaj generala Rasima Delića

Arhiva 19.04.10, 14:25h

Danas u 14 sati na Šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu ukopan je armijski general i ratni načelnik Generalštaba Armije Republike Bosne i Hercegovine Rasim Delić

dzenaza-rasim delicPočast bivšem komandantu odalo je nekoliko hiljada građana, državnih zvaničnika i saboraca. Dženaza i ukop armijskom generalu Rasimu Deliću obavljeni su na Šehidskom mezarju Kovači, uz najviše vojne počasti (Drugi pješadijski puk OSBiH) i u prisustvu rodbine, predstavnika javnog, političkog i kulturnog života u BiH, saboraca, prijatelja i građana.

Klanjanje dženaza-namaza predvodio je reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.

Reis Cerić je kazao da svi koji su došli da isprate Rasima Delića zasigurno osjećaju dug prema tom čovjeku čija smrt svjedoči o tome da pripadamo jedni drugima i da ničija zasluga za opće dobro neće biti poništena.

"Danas smo ovdje... da znamo praviti razliku između istine i laži, da znamo razlikovati između ljubavi i mržnje, da znamo razlikovati između pravde i zuluma (nepravde)", kazao je reis Cerić.

Lafet s tabutom u pratnji povorke krenuo je ispred Doma Oružanih snaga BiH Obalom prema Kovačima.

 

 Prije dženaze održana je komemorativna sjednica u Domu Oružanih snaga BiH (OSBiH) u Sarajevu.

U prisustvu članova porodice Delić, predstavnika civilnih struktura vlasti u BiH, vojnih dužnosnika, saboraca i prijatelja od generala Rasima Delića oprostili su se predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, ministar odbrane BiH Selmo Cikotić, general Mustafa Polutak, Izet Ganić i Muhamed Šadić.

Na tužnom skupu potcrtana je uloga čovjeka koji je sve ljudske, profesionalne i stručne kvalitete stavio u funkciju odbrane Bosne i Hercegovine i izgradnje bolje budućnosti za njene narode i građane.

- Otišao je samo dan nakon obilježavanja datuma osnivanja Armije RBiH - kazao je predsjedavajući Silajdžić, podsjećajući da su svima poznati uloga i doprinos generala Delića u borbi za slobodu Bosne i Hercegovine i u izgradnji OSBiH.

Po njegovim riječima, general Delić bio je prisiljen nastaviti borbu i nakon okončanja agresije na Bosnu i Hercegovinu, ne samo za vlastitu nevinost nego i za pravdu, a u vezi s tim i protiv pokušaja prekrajanja historijskih činjenica.

Silajdžić je ukazao na neophodnost čuvanja vrijednosti i tekovina za koje se borio general Delić, potcrtavajući obavezu živih da ne dozvole stavljanje jednakosti između agresora i žrtve.

Poruke sličnog sadržaja uputili su i ostali govornici, navodeći da se radi o čovjeku koji je djelovao ličnim primjerom, dostojanstvenom u svakoj, pa i najtežoj situaciji, čovjeku koji je obilježio i svjedočio sudbonosno vrijeme borbe za opstojnost BiH.

General Armije RBiH, drugi ratni načelnik Generalštaba Armije Republike BiH Rasim Delić umro je 16. aprila u svom domu u Visokom.

Rasim Delić rođen je 4. februara 1949. godine u Čeliću. Vojnu akademiju je završio 1971. godine.

komemoracija rasim delic2

JNA je napustio 13. aprila 1992. u činu potpukovnika. Od 8. juna 1993. do kraja agresije komandant je Armije RBiH.

Poslije agresije na BiH Delić je bio komandant Zajedničke komande Vojske Federacije BiH. U penziju je otišao u septembru 2000.

Na svim funkcijama koje je obavljao isticao se odgovornim, smirenim i odlučnim držanjem, a za izuzetne zasluge u odbrani BiH odlikovan je "Ordenom slobode".

Autor je više knjiga, a zvanje doktora nauka stekao je odbranom teme posvećene nastanku, stasanju i ulozi Armije RBiH.

Delić nije dočekao izricanje konačne presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) jer je proces protiv njega u žalbenoj fazi.

Prema prvostepenoj presudi koju mu je ICTY izrekao u septembru 2008., Delić nije preduzeo "nužne i razumne mjere da spriječi ili kazni zločine koje su počinili njegovi potčinjeni", pripadnici odreda “El Mudžahid”, u Livadama i logoru Kamenica u blizini Zavidovića (srednja Bosna), u julu i augustu 1995. godine. Nepravomoćno je osuđen na tri godine zatvora.

komemoracija rasim delic3Uvjerena u njegovu nevinost, Delićeva odbrana tražila je da se osuđujuća presuda zamijeni oslobađajućom, međutim, Žalbeno vijeće ICTY-a dosad nije objavilo datum donošenja konačne presude.

Komemoracija Rasimu Deliću, propraćena je odavanjem počasti uz počasnu stražu ratnom komandantu Armije RBiH u Domu OSBiH.

U povodu smrti generala Rasima Delića u Domu OSBiH danas je od 9 do 19 sati otvorena Knjiga žalosti.

(FENA/dg)