Čak 75 posto ispitanika u 12 evropskih zemalja odobrava Obamino vođenje "međunarodne politike", prema anketi Transatlantskih trendova, projekta German Marshall fonda za praćenje javnog mnijenja u SAD-u i Evropskoj uniji.
- Sveukupno gledano, 75 posto odobravanja za Obamu je vrlo visoka ocjena, i siguran sam da bi on bio sretan da to ima u SAD-u, rekao je Zsolt Nyiro, direktor Transatlantskih trendova za washingtonski online dnevnik Politico.
S druge strane, najnovija Gallupova anketa pokazuje da je Obamina podrška među američkim biračima pala na 43 posto.
Obamina stopa odobravanja u inostranstvu također bilježi blagi pad u anketi Transatlantskih trendova.
- Prema Obaminim rezultatima od prošle godine, tada je 78 posto Evropljana odobravalo njegovo rješavanje međunarodnih pitanja, rekao je Nyiro, dodajući da taj pad podrške u velikoj mjeri dolazi iz zemalja u kojima je Obama prije imao preko 90 posto podrške, što je teško održati.
Anketa Transatlantskih trendova pokazala je prvi put da većina Amerikancima smatra Aziju važnijom za nacionalne interese od Evropske unije.
Nešto više od polovice Amerikanaca, 51 posto, reklo je da su azijske zemlje, kao što su Kina, Japan i Južna Koreja, važnije za SAD, u usporedbi s 38 posto koji su rekli da je Evropska unija još uvijek najvažnija regija za američke nacionalne interese.
(FENA; DEPO PORTAL/eb)