Ljekari bi roditeljima trebali uskratiti informacije o spolu njihova nerođenog djeteta, stoji u nacrtu rezolucije Odbora za jednake mogućnosti Vijeća Evrope, pišu 24sata.hr. Prijedlog je reakcija na prekidanja trudnoće kada je ženski fetus u pitanju u nekim bivšim sovjetskim državama koje su ujedno i članice Vijeća, piše Daily Mail. Ta bi odluka važila za sve zemlje članice, ukupno njih 47, uključujući i Bosni i Hercegovinu.
- Roditelji žele znati spol svog djeteta iz praktičnih razloga, kao što je boja dječje sobe i kupovina odjeće i namještaja. Mogu razumjeti da postoji problem u nekim dijelovima svijeta, ali suludo je primijeniti takva pravila u zemljama koje ga nemaju. Mislim da bi se trudnice osjećale prilično ljuto i razočarano da ne mogu saznati spol svog nerođenog djeteta - ističe osnivačica internet stranice za roditelje Mumsnet, Justine Roberts, koja je ogorčena nacrtom.
Većina parova ne može saznati spol djeteta prije 16. sedmice trudnoće, a tada je već prekasno za ljekarski opravdan pobačaj.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope sljedeći će mjesec raspravljati o nacrtu rezolucije.
(DEPO/md)