Ilicom je subotom prolazila vesela hedonistička povorka povećena Rujanfestu, ali je i konceptualni festival Zagrebi! na ušću najduže ulice na trg bana Jelačića postavio privremeni, zlatni spomenik čuvenom hrvatskom performeru Tomu Gotovcu.
Riječ je o radu Krešimira Katušića koji bi, sasvim sigurno, u poplavi likovnog kiparskog smeća kojime gradska uprava zatrpava samo središte grada trebao naći svoje trajno mjesto na javnom zagrebačkom asfaltu.
Osim Gotovčeva spomenika koji je označio svečani početak četvrtog Zagrebi! festivala, na glavnom gradskom trgu nastupila je i grupa Beau Geste koja je prikazala kako to bager pleše na glas Marije Callas. Gost festivala bio je američki zviždač, borac protiv duhanske industrije Jeffrey Wigand kojeg je primio i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, pa je u kinu Europa prikazan i film “Probuđena savjest”.
Dokukino je bilo rezervirano za film Želimira Gvardiola o zlosretnoj sudbini srpskog generala Vlade Trifunovića “Izdajnik protiv zločinca”.
(Vecernji.hr / DEPO PORTAL)