Skup je u 08.30 sati po lokalnom vremenu otvorio gradonačelnik New Yorka Michael Blumberg, koji je poručio da se ne može zaboraviti šta se na tom mjestu desilo, ali da se treba okrenuti generaciji djece onih koji su tada izgubili živote, prenijele su agencije.
Počast žrtvama odali su i predsjednik Barack Obama, kao i George Bush koji je u vrijeme napada bio predsjednik SAD-a, uz prigodne kratke govore.
Na mjestu gdje su se nalazile kule bliznakinje sada se nalaze dva memorijalna bazena, svaki površine oko 40 ari, sa najvećim vještačkim vodopadima u SAD-u.
Na memorijalnom prostoru na donjem Manhettanu posađena je šuma od 442 hrastovih stabala, a zadržano je i jedno drvo kruške koje je uspjelo da preživi 11. septembar 2001. ispod betonskog i čeličnog krša. U toku je izgradnja muzeja koji bi trebalo da se otvori za dvije godine.
Ovog puta na ceremoniju nisu pozvani predstavnici vjerskih zajednica, niti će tu biti vatrogasaca, policajaca i medicinskog osoblja, čije kolege su prve pritekle u pomoć i pritom mnogi izgubili život, što je već izazvalo neke kritike.
Na početku ceremonije, donijeta je i velika američka zastava koja je nađena ispod ruševima, a poslije minuta šutnje, porodice žrtava terorističkog napada započeli su tradicionalno čitanje njihovih imena.
Na tom mjestu, gdje je 11. septembra 2001. smrt našlo 2.606 ljudi u dvije tada najviše zgrade u New Yorku, kao i 147 putnika i članova posade dva oteta aviona, prisutni su se najprije minutom šutnje podsjetili na trenutak kada je prvi avion s otmičarima samoubicama udario u južnu kulu.
VEZANI TEKST: POTRESNA VIDEOGALERIJA: Amaterske snimke prenose sav užas napada 11. septembra
Free live streaming by Ustream
(FENA; DEPO PORTAL/eb)