VIDEO/FOTO/PROTESTI CIVILNIH INVALIDA

Od države dobijaju naknadu od 41 km!

Arhiva 24.08.11, 16:07h

Invalidi u okviru novog zakona zahtijevaju povećanje naknade za tuđu njegu i pomoć sa sadašnjih 41 KM na iznos od 70 odsto prosječne plate u RS, jer je jasno da su sredstva koja dobijaju ispod svakog minimuma. Kakva je muka natjerala predstavnike najugroženije kategorije stanovništva da na plus 40 stepeni izađe na banjalučke ulice?

protesti invalida u banjaluci

Civilni invalidi održali su danas protest na Trgu Krajine u Banjaluci kojim su izrazili nezadovoljstvo zbog neusvajanja novog zakona o socijalnoj zaštiti RS, upozoravajući time na nezavidan položaj u kojem se nalaze.

Invalidi u okviru novog zakona zahtijevaju povećanje naknade za tuđu njegu i pomoć sa sadašnjih 41 KM na iznos od 70 odsto prosječne plate u RS, jer je jasno da su sredstva koja dobijaju ispod svakog minimuma.

Radenko Stjepanović, predstavnik inicijativnog odbora za proteste osoba sa invaliditetom, istakao je da su civilni invalidi nezadovoljni zato što u junu nije došlo do usvajanja zakona o civilnoj zaštiti, a bilo je obećanja od resornog ministarstva da će se taj zakon usvojiti.

“U okviru ovog zakona naši zahtjevi su poznati. Prije svega tražimo prenos finansiranja za ove katogorije sa lokalnog na republički nivo, jer lokalne zajednice nisu u mogućnosti da isplaćuju ova sredstva. Tražimo povećanje isplate za tuđu njegu i pomoć koja trenutno oznosi 41 KM”, rekao je za BUKU Stjepanović.

Stjepanović smatra da Ministarstvo zdravlja RS iznosi netačne podatke kada tvrde da civilnih invalida ima 15 000. On smatra da je taj broj mnogo manji, oko 5 000 osoba, i da bi trebalo utvrditi tačan broj invalida koji primaju tuđu njegu i pomoć.
Podsjetimo da je protestno okupljanje i šetnju do Narodne skupštine RS ova grupa građana najvljivala i ranije, a od protesta nisu odustali ni nakon sastanka sa Ministrom zdravlja i socijalne zaštite RS Rankom Škrbićem i pomoćnikom Ministra za resor socijalne zaštite Ljubom Lepirom.

"Ukoliko bude potrebno, mi ćemo i u septembru održati proteste, ali konačnu odluku o tome tek ćemo donijeti kad vidimo kakvi će biti rezultati ovih protesta", rekao je Stjepanović.

Diskriminacija među invalidima

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić rekao je da bi novi zakon o socijalnoj zaštiti u septembru trebalo da bude upućen u skupštinsku proceduru, da bi njegova primjena počela od prvog januara sljedeće godine.
"U RS od rata naovamo postoji jasna diskriminacija među invalidima po osnovu nastanka invaliditeta. Ratni-vojni invalidi imaju određene prenadležnosti koje nemaju ostali invalidi koji su invalidnost stekli ili po rođenju ili u civilu tokom života", rekao je Škrbić.
On je naglasio da naknade za ratne-vojne invalide iznose od 1.000 do 1.500 KM, a da je u novom zakonu o socijalnoj zaštiti još neophodno dogovoriti koliko će sadašnje naknade od 41 KM biti povećane.
"Još ćemo razgovarati sa Ministarstvom finansija. Moraćemo predložiti takvo rješenje koje neće narušavati budžet, a koje će dobiti podršku i drugih institucija kao što je MMF. Zakon o socijalnoj zaštiti, uz zakon o PIO, jedan je od dva najvažnija zakona koje će Parlament Srpske usvojiti ove godine i za koji je posebno zainteresovan predsjednik RS Milorad Dodik”, rekao je Škrbić.
Škrbić je napomenuo da je novi zakon o socijalnoj zaštiti u pripremi više od dvije godine, te da, osim povećanja naknada za osobe sa invaliditetom, predviđa osnivanje zavoda za socijalnu zaštitu.

Miro Despot, jedan od učesnika protesta, rekao je da mjesečno dobija 41 KM i da mu taj iznos ništa ne znači.
“Ako mi svaki dan za hljeb treba 1,5 KM onda možete izračunati koliko mogu komada kruha kupiti mjesečno. Ovog puta bih želio da kažem gospodinu Lepiru da on jednom uzme 41 KM, pa da pokuša preživjeti mjesec dana. Ima ljudi koji su teški invalidi, a koji primaju samo ovaj dohodak i ne primaju ništa drugo, nego zavise od komšija i od rodbine, kojima je takođe svaki dan sve teže u ovim vremenima krize”, rekao je Despot za BUKU.

Prazna obećanja

Napomenimo da je zakon, po kojem osobe sa invaliditetom u Republici Srpskoj kojima je potrebna tuđa njega i pomoć mjesečno primaju samo 41 KM dodatka, usvojen davne 1993. godine, a da mjesečni dodatak za ove kategorije u Federaciji BiH i u zemljama okruženja  iznosi i do 400 KM. Ovakav zakon stavlja invalide u katastrofalan položaj.
Posljednjih šest godina pojedine organizacije i udruženja osoba sa invaliditetom, zbog teškog položaja ove populacije, obraćale su se nadležnim institucijama, ali njihove molbe nisu naišle na razumijevanje kod resornog ministarstva i Vlade RS i sve je ostalo na praznim obećanjima.

Predstavnici civilnih invalida smatraju da bi samo zakon kojim bi se povećala naknada za tuđu njegu i pomoć doveo do poboljšanja položaja osoba sa invaliditetom. Sa ciljem da se napokon postigne usvajanje povoljnijeg zakona, neformalna grupa građana “Civilne osobe s invaliditetom RS” u decembru prošle godine pokrenula je incijativu da se u Narodnoj skupštini RS usvoji novi Zakon o socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Prijedlozi ove neformalne grupe građana u vezi sa novim zakonom su sljedeći: da se finansiranje dodataka za tuđu njegu sa lokalnog nivoa prenesu na nivo Republike Srpske,  da dodatak za tuđu njegu i pomoć iznosi 70% prosječnog ličnog dohotka u Republici Srpskoj  i da se zakonskom regulativom na nivou Republike Srpske riješi pitanje personalne asistencije.

Da bi mogli pokrenuti ovu inicijativu, oni su prikupili više od 3000 potpisa podrške građana i dobili su pisma podrške od 22 udruženja građana.

Svoje zahtjeve, zajedno sa potpisima i pismima podrške, uputili su Premijeru RS, Ministru zdravlja i socijalne zaštite, Predsjedniku Narodne skupštine RS i Presjedniku RS.

U mnogobrojnim razgovorima sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite dobili su obećanje da će novi Zakon o socijalnoj zaštiti RS biti usvojen rebalansom budžeta do kraja juna tekuće godine, međutim, zakon nije usvojen, niti se o njemu raspravljalo.

U nemoći da bilo šta drugo urade, invalidi okupljeni oko neformalne grupe građana “Civilne osobe sa invaliditetom” odlučili su da organizuju proteste u Banjaluci, nadajući se da će političari, ali i javnost, postati svjesni hitnosti rješavanja njihovog problema.
Poslije održanih protesta, ostaje nam da sačekamo septembar, kada se političari vraćaju sa odmora, i da vidimo da li će se tada riješiti problemi sa kojima se civilni invalidi suočavaju već gotovo dvije decenije.

 

(Buka, Blin/sb)