Sagovornici, koji su razgovarali o nastavku procesa pomirenja i rješavanja otvorenih pitanja između tri države, o uzajamnoj političkoj podršci i tehničkoj pomoći u procesu integracije u EU, te o potrebi zajedničkog definisanja regionalne mreže infrastrukturnih sistema i njihovog kandidovanja, kao regionalnih projekata za fondove EU, podržavaju napore svojih vlada da uspostave saradnju, te da pregovorima, u duhu dobrosusjedskih odnosa, rješavaju probleme.
Iz Predsjedništva BiH saopšteno je da je tokom današnjeg sastanka na Brionima posebna pažnja bila posvećena saradnji na području bezbjednosti i pravosuđa, uz podršku dosadašnjim dogovorima resornih ministarstava i tužilaštava, posebno sporazumima o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u kaznenim stvarima, ugovorima o izručenju, kao i sve boljoj saradnji policija i advokata u predistražnim postupcima.
Lideri BiH, Srbije i Hrvatske pozvali su nadležna državna tijela u svojim državama da nastave s postignutom dinamikom dogovora i saradnje, te da stvore zakonske uslove za cjelovito rješavanje svih pravosudnih pitanja u uzajamnom povjerenju i saradnji.
Posebno je istaknuta važnost saradnje na pitanjima progona organizovanog kriminala i odgovornih za ratne zločine, pridržavanjem osnovnih načela međunarodnog prava.
Sagovornici su ponovili snažnu podršku procesu povratka izbjeglica i interno raseljenih, kao i održavanju međunarodne donatorske konferencije koja bi pomogla rješavanje problema stambenog zbrinjavanja izbjeglih.
Članovi Predsjedništva BiH, te predsjednici Hrvatske i Srbije posebno su se osvrnuli na budućnost zemalja regije kao punopravnih članica EU, konstatujući da je završetak pristupnih pregovora Hrvatske dokaz kredibiliteta i vitalnosti politike proširenja, te snažan signal zemljama u regiji da nastave reforme i prilagođavanje standardima EU.
Kao buduća punopravna članica, ali i kao najbliža susjedna država, Hrvatska je spremna da BiH i Srbiji pruži svu političku i tehničku pomoć i podršku u procesu pregovora i integracija u EU, jer je princip solidarnosti uzajamne podrške osnovni princip na kojem tri države žele da grade zajedničku evropsku budućnost, dodaje se u saopštenju.
Na sastanku je bilo riječi i o podsticanju razvoja nužne infrastrukture u regiji, kao osnovnog preduslova daljeg razvoja privrednih odnosa i rasta privrede uopšte.
Lideri su se usaglasili da je potreban zajednički institucionalni fokus na razvoj infrastrukture, te pozvali svoje vlade da imenuju stalno međudržavno vijeće sa zadatkom harmonizacije aktivnosti tri države na području izgradnje infrastrukture.
Na području transporta predlažu vladama planiranje regionalne mreže autoputeva, brzih cesta, željezničkih pruga, logističkih centara i razvoja luka na Jadranskom moru i rijekama Savi i Dunavu.
Lideri BiH, Srbije i Hrvatske očekuju da bi ovakva inicijativa doprinijela razvoju dobrosusjedskih odnosa u regiji, definisanju transportne i politike u zajedničkim interesima, rješavanju transportne izolovanosti regije i jadranskih luka, kao i ukupnom rastu konkurentnosti svih zemalja regije.
Radi neometanog i ubrzanog protoka ljudi i robe, predložili su da bude razmotrena mogućnost obezbjeđivanja većeg broja graničnih prelaza, kako međusobno, tako i prema zemljama EU.
Predsjednici su dogovorili nastavak neformalnih i formalnih susreta ove trilaterale, kako bi dali dodatni podsticaj i pružili potpunu podršku daljoj saradnji BiH, Hrvatske i Srbije.
(SRNA, Blin/đk)