FOTO I VIDEO/ DANAS UKOPANO 613 IDENTIFIKOVANIH ŽRTAVA GENOCIDA

Stradanje u Srebrenici pretvoriti u istinsko 'nikad više'

Arhiva 11.07.11, 16:59h

U Memorijalnom centru Potočari danas je obavljena dženaza za 613 Bošnjaka, žrtava genocida iz jula 1995. godine

potočari 11. 07. 2011. naslovna

Među njima, najmlađi je bio Nesib Muhić koji je, kada je ubijen, imao svega 11 godina. Danas je ukopan i njegov brat Hasib, koji je bio stariji četiri godine.

Mnoge porodice, pa i čitava sela nestala su u genocidu. Zejna Huskić izgubila je kompletnu porodicu, rođake, prijatelje, - njih 27. Od najbližih, ima samo polusestru.

- Sve sam izgubila. Gledala sam kad neki od mojih najbližih umiru, a kad smo se rastajali u Potočarima 1995. godine, vjerovala sam da će neko od njih preživjeti. Niko nije živ, evo sad ih ispraćam i ponovo se s njima rastajem, izjavila je Zejna Huskić.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima Mejrema Ibrić, preživjela je pakao Srebrenice. Imala je svega osam godina i nije ni uspjela dobro upamtiti brata, kojem je danas klanjala dženazu.

- Otišao je da ga nikad dobro nisam upoznala. Evo, sad sam tu, sad smo zajedno i to posljednji put, kaže Mejrema.

Kada Hotić, članica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, dugo je, s ostalim majkama tragala za istinom, tražila djecu i drugih majki, ali i svog sina. Danas je sahranila nekompletno tijelo svog sina.

Danas je u Memorijalnom centru Potočari, gdje se okupilo nekoliko desetina hiljada članova porodica žrtava genocida, prijatelji, komšije, bio i veliki broj visokih zvaničnika domaće i međunarodne zajednice.

Uime Predsjedništva BiH bili su Željko Komšić i Bakir Izetbegović, a uime Vlade Republike Srpske Miladin Dragičević, izaslanik Milorada Dodika i potpredsjednik RS-a Enes Suljkanović.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima Jelko Kacin, član Parlamenta Evropske unije, izjavio je saučešće majkama Srebrenice i naglasio da je najodgovorniji za ovaj genocid Ratko Mladić za kojeg, kao i majke Srebrenice, očekuje da će biti primjereno kažnjen.

Poštu žrtvama srebreničkog genocida odao je i holandski ambasador u BiH Sveder van Vorst. On je istakao da vlada Holandije suosjeća sa žrtvama, te dodao da će Kraljevina Holandija pomagati ekonomski oporavak Srebrenice, prije svega u otvaranju radnih mjesta da bi se u ovom gradu zadržali mladi ljudi, ali i podstakli drugi na povratak.

Majke Srebrenice danas su podijelile 300 cvjetića visokim međunarodnim zvaničnicima. Cvjetić se našao i na reveru Valentina Inzka.

U Memorijalnom centru Potočari govorio je Bulent Arinc, zamjenik premijera Republike Turske. On se rukovao s velikim brojem majki i prisutnim.

Ivo Josipović, predsjednik Republike Hrvatske još jednom je došao u Potočare i odao poštu ubijenim Bošnjacima.

Ćamil Duraković, predsjednik Organizacionog odbora, još jednom je izjavio saučešće majkama, ali, zahvalio je i visokim zvaničnicima koji su danas došli u Potočare.

S današnjim danom, u Memorijalni centar Potočari ukopano je 5.137 žrtava genocida. Još  se otkopavaju nove masovne grobnice, a za mnoge se još ne zna tačna lokacija.

CAMERON: NAŠE MISLI I SUĆUT SU SA PORODICAMA SREBRENIČKIH ŽRTAVA

Želim ovom prilikom ponoviti svoje uvjerenje da "svijet nikada više ne smije dozvoliti da se ovakvi zločini nesmetano dese", te svoju čvrstu odluku da će "pravda dostići svakoga ko odabere ovakav barbarski put", kaže se u izjavi britanskog premijera Davida Camerona, povodom obilježavanja 16. godišnjice genocida u Srebrenici, saopštila je Ambasada Velike Britanije u BiH.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima "Danas se obilježava 16. godišnjica masakra više od 8000 Bošnjaka, muškaraca i dječaka u Srebrenici, danas u Memorijalnom centru u Potočarima biće sahranjeno više od 600 žrtava genocida, čiji su ostaci najzad identifikovani. Baronesa Warsi od Dewsburya predstavlja mene i moju vladu na komemoraciji u Srebrenici. Naše misli i sućut su sa prijateljima i porodicama srebreničkih žrtava i sa svima onima koji su tokom konflikta izgubili svoje najmilije.

Želim ovom prilikom ponoviti svoje uvjerenje da svijet nikada više ne smije dozvoliti da se ovakvi zločini nesmetano dese, te svoju čvrstu odluku da će pravda dostići svakoga ko odabere ovakav barbarski put", kaže se u izjavi britanskog premijera i dodaje da je "proteklih godina došlo je do znatnog napretka ka pomirenju u regiji, a mnoge odgovorne za ratne zločine na Balkanu je već dostigla pravda".

"Nedavno hapšenje Ratka Mladića pokazuje da će međunarodna zajednica ostati nepokolebljiva u svojoj predanosti da odgovorne za ratne zločine izvede pred lice pravde. Na ovaj dan, prošle godine, istakao sam posvećenost Velike Britanije izvođenju Ratka Mladića pred lice pravde u Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu.

Godinu dana kasnije, pozdravljam činjenicu da se ovo i ostvarilo i da je pravni proces o monstruoznim zločinima za koje je on optužen u toku. Iako ovaj pravni proces ne može nikada biti nadoknada ožalošćenim za gubitke koje i dalje osjećaju, nadam se da će hapšenje Mladića biti prelomna tačka za sve zemlje zapadnog Balkana i početak novog poglavlja saradnje, harmonije i napretka”, kaže se u izjavi britanskog premijera Davida Camerona.

DURAKOVIĆ: OVA GODIŠNJICA JE ZA NIJANSU LAKŠA, JER JE IZA REŠETAKA MONSTRUM I ZLOČINAC RATKO MLADIĆ

Predsjednik Organizacionog odbora Ćamil Duraković zahvalio je svima koji su došli danas da na bolji svijet isprate 613 žrtava genocida i još jednu, 16. u nizu, godinu od genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

VEZANI TEKST: VIDEO/ GODIŠNJICA GENOCIDA U SREBRENICI: Počela komemoracija u Potočarima. Konačni smiraj za 613 žrtava

"Meni je svaka od njih ista. Samo što sad imam duplo više godina i što naše majke postaju starice koje umiru u nadi da će naći kosti svoje djece. Svaku od ovih 16, mi preživjele žrtve genocida osjećamo duboko u našim dušama. Ako smijem reći da je ova 16. za nijansu lakša od ostalih jer je iza rešetaka monstrum i zločinac Ratko Mladić, glavni osumnjičeni za genocid u Srebrenici", kazao je on.

Iskazao je uvjerenje da će se, kroz sudski proces, dokazati kako individualna krivica, tako i institucionalna odgovornost Republike Srbije prije svega, a potom i entiteta Republika Srpska, za genocid u BiH.

Naglasio je da, kad se odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici ustvari odaje počast, u genocidu ubijenim Bošnjacima iz cijele sjeveroistočne Bosne.

DOVA REISU-L-ULEME CERIĆA NA KOLEKTIVNOJ DŽENAZI U POTOČARIMA: Gdje god ljude progone zbog rase, vjere, nacije mi moramo dignuti svoj glas protiv toga

Uime preživjelih žrtava Srebrenice još jednom je osudio i pozvao sugrađane i međunarodnu zajednicu da jednom za svagda stanu ukraj poricanju genocida.

Zvaničnicima i drugim gostima zahvalio je što su došli da s porodicama žrtava podijele tugu i bol, ali ih i pozvao da ih se sjete i drugim, a ne samo u julskim danima.

"Vaša pomoć u ovim teškim vremenima je neophodna jer Srebrenica mora živjeti. Srebrenica želi naprijed, ali zbog genocida i teških posljedica koje je ostavio, to neće moći sama“, istakao je Duraković.

AHMETOVIĆ: SRPSKI NAROD MORA NAĆI SNAGE DA OSUDI ZLOČIN GENOCIDA U SREBRENICI

"Potočari su od kraja II svjetskog rata vjerovatno najtužnije mjesto u Evropi, ali ovo je i mjesto s kojeg se budućim generacijama. našoj djeci, odašilje poruka pravde i mira u Parizu, Londonu i čitavom svijetu o zlu koje čovjek može učiniti čovjeku i da bez pravde svijet ne može imati spokoja. Ta poruka se ovdje čuje i kada šutimo", rekao je predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra i ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Sadik Ahmetović.

Rekao  je da je jedan od prioriteta u zemlji prekrivenoj masovnim grobnicama održavanje mira, stabilnosti i sigurnosti, a da bi se to postiglo jedan od glavnih uvjeta je suočavanje s prošloću.

"Svaki od tri naroda moraju naći snage za katarzu, a to je proces koji mora doći iznutra. Svaki se od tri naroda mora odreći zločinaca koji su zločine počinili u njegovo ime. Društvo u BiH mora naći snage da se suoči s prošlošću, a to nije moguće bez procesuiranja ratnih zločinaca“, rekao je Ahmetović.

INZKO: ŽIVOT IZGRAĐEN NA PRAVDI JE ALTERNATIVA ZLU
Visoki predstavnik i specijalni izaslanik Evropske unije u BiH Valentin Inzko na današnjem odavanju počasti žrtvama srebreničkog masakra rekao je da se danas ispunjava najstarije i najsvetije ljudsko pravo-pravo na dostojanstvenu sahranu.

"Kada se zlo nanese jednoj osobi naneseno je svima nama. Zato što smo svi dio jedne cjeline. Kada se suočavamo s genocidom koji je počinjen prije 16 godina moramo to zapamtiti.

Ubice su iskalile svoju mržnju na žrtvama kojima danas odajemo počast. Također su iskalili mržnju i na svojim sunarodnicima koji žele živjeti u solidarnosti i pravdi", izjavio je Inzko.

On je je istakao da postoji alternativa zlu, a to je život izgrađen na pravdi.

"Ništa se ne može izgraditi na genocidu. Ništa se ne može zaštititi genocidom. Zlo koje je pokazalo svoje lice u Srebrenici dotaklo je svaki dom i svaku porodicu, svaku zajednicu i svaku etičku grupu u ovoj zemlji, a posebno žrve genocida i njihove porodice.

Možda još ima onih koji insistiraju da ubice nisu ubice, da žrtve nisu žrtve i da mrtvi nisu mrtvi. Ali, to će nestati pred istinom koja će prevladati, čak i među onima koji se tvrdoglavo kriju od nje", kazao je visoki predstavnik.

Istakavši da je Ratko Mladić u Hagu Inzko je rekao da je pravda spora, ali na kraju dođe, napomenuvši da je uz sve one koji su izgubili voljene, da se s njima solidariše, tuguje i saosjeća, te da želi sarađivati s ljudima dobre volje koji žele živjeti u miru i pravdi.

Istakao  je da je ovdje uime srpskog naroda počinjen strašan genocid nad Bošnjacima te da srpski narod mora naći snage da se suoči s tom činjenicom i da osudi zločin genocida u Srebrenici, jer  "stabilnost regije se može postići samo kroz stabilizaciju svih zemalja u regionu".

"Porodice žrtava su odabrale ovu lokaciju za gradnju Memorijalnog centra i mezarja i zbog činjenice da se na ovom mjestu nalazila baza holandskog UNPROFOR-a koji je odigrao nečasnu ulogu u ratu 1995.godine", istakao je Ahmetović.

JOSIPOVIĆ: DANAS JE DAN ZA TIŠINU I PONIZNOST PRED OGROMNOM TUGOM

Na ovaj dan ne bi se trebalo govoriti, danas je dan za tišinu i poniznost pred ogromnom tugom koju mora osjetiti svako na ovom mjestu, kazao je danas predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović u prigodnom obraćanju na komemoraciji koja je upriličena povodom obilježavanja 16. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

"Na ovom mjestu prije 16 godina u Srebrenici se desio genocid i nepojmljiv zločin nevinih žrtava. Dogodio se zločin za koji je Evropa mislila da se nikada više ne može dogoditi na njenom tlu", dodao je on.

Naglasio je da je Srebrenica obilježila našu generaciju te da svi moraju raditi kako se ovakav zločin nikada ne bi ponovio, a zbog ovog zločina "pozvani smo da radimo na tome".

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima "Da nikad ne krene susjed na susjeda, komšija na komšiju. Moramo učiti djecu da vole i poštuju druge bez obzira na vjeru i naciju, da budu pametnija i jača. Trebamo stvarati prostor mira gdje ljude mjere po ljudskosti i vrlinama, a ne po imenu", rekao je Josipović poručivši porodicama žrtava da nisu same.

Kazao je da je u Srebrenici prije svega kao čovjek da uime svih građana Republike Hrvatske da u "tišini nađemo snagu za budućnost i odamo počast ubijenima u svirepom zločinu i da vam pokažemo da u svojoj tuzi i poštovanju niste sami".

AMBASADOR MOON: UIME SVIH AMERIKANACA SUOSJEĆAM SA SREBRENICOM

Uime svih Amerikanaca susjećam sa Srebrenicom i ponavljam naše čvrsto i trajno opredjeljenje da pomognemo Srebrenici i cijeloj Bosni i Hercegovini da pronađe put naprijed.

Neka Bog prihvati duše onih od kojih se danas opraštamo i neka utješi ožalošćene, kazao je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Patrick Moon danas u Potočarima, na obilježavanju 16. godišnjice genocida u Srebrenici.

SPISAK ŽRTAVA - 11. JULI 2011.

Kazao je da je došao u Potočare, na obilježevanje godišnjice, kako bi bio s porodicama žrtava genocida, sa Srebreničanima, s njihovim prijateljima i ljudima iz cijelog svijeta koji im pružaju podršku.

Žalim, dodao je, za žrtvama koje danas ispraćamo, kao i za žrtvama koje još  nisu pronađene.

„Od proteklog okupljanja prije godinu dana donekle nas je utješila činjenica da će se jedna od osoba koja je izbjegavala hapšenje toliko godina sada suočiti s pravdom zbog njegove uloge u genocidu“, kazao je ambasador Moon.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima Po njegovim riječima, hapšenje Ratka Mladića nas još jednom podsjeća na užasne zločine protiv nevinih ljudi koji su se desili ovdje u Srebrenici, u Bratuncu, Vlasenici, Žepi, Milićima, Zvorniku, Rogatici, Višegradu...

„Prisjećamo se tih događaja i onoga što svijet nije uradio prije 16 godina“, kazao je američki ambasador.

Kako je kazao, oni koji negiraju ovaj genocid ili nastoje da ga minimiziraju značajno uvećavaju patnju svih ljudi koji su se danas ovdje okupli.

„Svaki put kad negiraju ono što se uistinu ovdje dogodilo, oni negiraju sopstveno suosjećanje i humanost, svaki put kada negiraju nešto što se ne može negirati oni ometaju put ka ostvarenju pravde, oprosta i pomirenja“, kazao je ambasador Moon.

Pravda, istaknuo je, počinje s potpunim pregledom zločina koji je ovdje počinjen,  potpunom identifikacijom svih žrtava i njihovom povratku ovdje te procesuiranjem svih koji su počinili genocid.

IZETBEGOVIĆ: SREBRENICA JE TAMNA MRLJA NA OBRAZU MEĐUNARODNE ZAJEDNICE KOJA NEĆE IZBLEDJETI NIKAD
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović istaknuo je danas na komemoraciji u povodu 16. godišnjice genocida u Srebrenici da nema riječi koje mogu opisati strahote Srebrenice, pomoći da shvatimo šta se to i zašto ovdje desilo.

"Nema riječi koje mogu objasniti neobjašnjivo iracionalno zlo, nezasitu mržnju spram ljudi čija je krivica jedino bila to što su bili muslimani, što su branili svoje mjesto, kuću u kojoj su rođeni", kazao je on.

Precizirao je da je kompletna vojno-policijska struktura, s Ratkom Mladićem na čelu, sedmicama zarobljavala, vršila egzekucije i prikrivanje tragova zločina.

Naglasio  je da je Srebrenica najdublja rana na tijelu izmučenog bošnjačkog naroda koja nikada neće zarasti i tamna mrlja na obrazu međunarodne zajednice.

"Ta mrlja neće izblijedjeti nikad. Srebrenica je crna rupa na savjesti naredbodavaca i izvršilaca zločina. Neće je se osloboditi nikad. Odgovarat će pred trunkom savjesti koja im je ostala, pred vlastitim licem u ogledalu. Odgovarat će pred sudovima, i konačno, odgovarat će pred jedinim pravim - Božijim sudom. Odgovarat će za namjerno, uporno, cinično zlo kojim su obrukali dostojanstvo ljudskog roda", istaknuo je Izetbegović.

Nakon obraćanja domaćih i međunarodnih zvaničnika na komemorativnom skupu u Memorijalnom centru u Potočarima, na memorijalnom kamenu odata je počast i položeno cvijeće i vijenci za nevine žrtve genocida.

Dodao je da oprost počinje sakupljanjem moralne hrabrosti da se prihvati odgovornost za ono što se ovdje desilo.

„Divim se porodicama žrtava koje su pružile ruku u znak milosti prema onima koji pokazuju ovu moralnu hrabrost.

Pomirenje počinje zajedničkim radom na obnovi uništenog i preuzimanju obaveze da ćemo osigurati svijetlu i prosperitetnu budućnost djeci svih vjera i kultura u BiH, djeci koja ne snose krivicu za ono što je ovdje učinjeno.

Pravda, oprost i pomirenje nikada nisu jednostavni. Međutim, na kraju ovi koraci su ključni preduvjeti za izgradnju čvrste osnove za budućnost, za mirnu budućnost ispunjenu nadom i novim mogućnostima“, kazao je ambasador SAD-a Patrick Moon.

BULENT ARINC: OČEKUJEMO KAZNU ZA KRVNIKE KOJA ĆE ZADOVOLJITI OSJEĆAJ ZA PRAVDU

Obraćajući se majkama, sestrama, ženama, djeci pobijenih Srebreničana kao i svima onima koji su došli da odaju počast nevinim žrtvama zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinc je rekao:

"Na današnji dan prije 16 godina u srcu Evrope se desio jedan od najstrašnijih zločina zabilježenih i historiji.
Bosasci su postali žrve genocida.Prošlo je 16 godina, ali bol nije zacijelila, rane su svježe.

Zamjenik premijera Republike Turske je rekao da komemoraciji i dženazi prisustvuju i živi svjedoci zločina, oni koji iščekuju svoje najdraže, koji žele znati bar gdje je njihov mezar.

Dženaza i ukop identificiranih žrtava u Potočarima, kojoj je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, završeni su puštanjem golubova u spomen žrtvama genocida nad Bošnjacima "U Srebrenici je ljudski ponos pogažen-tu je ljudskost svijeta pala na ispitu. Mi nećemo zaboraviti ovu tragediju. Ovaj masakr.Nećemo dopustiti da se ikad zaboravi Srebrenica-mjesto na kojem je genocid dobio svoj najgori oblik.
Više od 8.000 ljudi ovdje je izgubilo svoje živote za svoju zemlju, čast, ljudsko dostojanstvo i oni će vječno živjeti u našim srcima, kazao je zamjenik turskog premijera.

Bulent Arinc je rekao da se i u prijateljskoj Turskoj u znak sjećanja na srebreničke žrtve održavaju brojne manifestacije.

"Iako je prošlo 16 godina od masakra zločinac krvavih ruku Ratko Mladić je konačno uhapšen i predat u ruke Međunarodnog suda prije njega je uhapšen i jedan od najodgovornijih za ovaj zločin Radovan Karadžić. Za ove krvnike od sudova očekujemo kaznu koja bi zadovoljila osjećaj za pravdu u našim srcima" , rekao je  zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinc.

(FENA, Dnevniavaz.ba, DEPO PORTAL/eb)