VIDEO/ GODIŠNJICA GENOCIDA U SREBRENICI

Počela komemoracija u Potočarima. Konačni smiraj za 613 žrtava

Arhiva 11.07.11, 11:24h

Intoniranjem himne BiH u Memorijalnom centru u Potočarima počela je komemoracija srebreničkim žrtvama. U potočarima će danas biti ukopano 613 žrtava genocida. Najmlađa žrtva imala je samo 11 godina

Potočari, 10. 07. 2011. (Foto: Depo)

- Šesnaesta godišnjica je, ako smijem reći, malo lakša od prethodnih. Monstrum i zločinac Ratko Mladić je iza rešetaka. Naši mrtvi imaju malo više mira. Preživjele žrtve genocida pozivaju da se već jednom stane u kraj negiranju genocida, kazao je između ostalog Ćamil Duraković, predsjednik Organizacijskog odbora. 

 Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko u svom obraćanju kazao je "da se ne može izgraditi na genocidu te da će izopačeno poricanje genocida nestat će pred istinom".

- Ovdje smo da zajedno da podijelimo tugu i bol. Potočari su od kraja Drugog svjetskog rata najtužnije mjesto na svijetu. Sa ovog mjesta odašilje se poruka u cijeli svijet o zlu koji čovjek može učiniti čovjeku. Ta poruka se ovdje čuje i kad šutimo. Svaki od tri naroda mora se odreći od zločinaca koji su počinili zločine u njihoivo ime. Ovdje se dogodio genocid. Srpski narod mora se suočiti sa činjenicom da se ovdje dogodio genocid. Mladić je u Hagu ali njegov projekt i dalje živi, kazao je između ostalog Sadik Ahmetović, ministar sigurnosti BiH i predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra.

Žrtave srebreničkog genocida, njih 613, danas će biti ukopane u Memorijalnom centru u Potočarima. Među žrtvama najmlađi je Nesib Muhić koji je, kada je ubijen, imao samo 11 godina

Žrtve koje će danas biti ukopane potječu iz devet općina BiH. Najviše ih je, naravno s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice i Milića, ali je veliki broj i onih iz Zvornika, Šekovića, Višegrada, Rogatice, pa i iz Bijeljine.

SPISAK ŽRTAVA - 11. JULI 2011.

Tragična je istina da su dijelovi tijela pojedinih žrtava bili rasuti u po nekoliko grobnica. Najviše ih je ekshumirano iz grobnica na lokalitetu zvorničke Kamenice. Bezbroj je slučajeva da je lobanja, naprimjer, pronađena u jednoj, kosti ruku i nogu u drugoj, prsti u trećoj, ostaci rebara u četvrtoj grobnici itd. To je dodatni zločin nad žrtvama Srebrenice i mislim da je rijetko viđen u historiji ratnih zločina u svijetu - rekao je za Dnevni avaz Amor Mašović iz Instituta za nestale osobe BiH.     

Radnici „Komemorativnog centra“ iz Tuzle, članovi porodica, rodbina, prijatelji i učesnici Marša mira te biciklisti iz Bihaća jučer su u kasnim poslijepodnevnim satima iz fabrike akumulatora, koja se nalazi prekoputa mezarja u Memorijalnom kompleksu Potočari, noseći ih s ruke na ruku, iznijeli 613 tabuta ubijenih Podrinjaca. Tabuti žrtava poredani su ispod Musalle jedni pored drugih u nekoliko redova.

Među žrtavama genocida koje će danas biti ukopane u mezarju Memorijalnog kompleksa nalazi se i tijelo jedne djevojke, 20-godišnjakinje Nezire Ibišević koja u julu 1995. nije mogla ostaviti oca Jusu i brata Junuza kada se sa ženama i djecom iz srebreničke enklave trebala uputiti prema Potočarima.

U Memorijalnom centru do sada su ukopani posmrtni ostaci 5.137 žrtava.

VEZANI TEKST: FOTO RAPORT IZ POTOČARA: Pogledajte kako je protekao dan uoči ukopa 613 srebreničkih žrtava

(DEPO PORTAL/eb)