„Glavno zapovjedništvo Al-Qaide objavilo je, nakon konsultacija, imenovanje šejha Aymana al-Zawahirija na čelo organizacije“, navodi se u tekstu koji je potpisalo glavno zapovjedništvo i objavilo na islamističkim internetskim stranicama.
Zawahiri je Egipćanin i bio je drugi čovjek mreže i desna ruka Bin Ladena.
Al-Qaida je obećala da će, pod vodstvom novog čelnika Aymana al-Zawahirija, nastaviti sveti rat protiv Sjedinjenih Država i Izraela, navodi se u saopćenju.
Al-Qaida će nastaviti “džihad protiv otpadnika koji zlostavljaju islamsku zemlju, na čelu s kršćanskom Amerikom i njenim pomoćnikom Izraelom“, napisalo je glavno zapovjedništvo Al-Qaide u svom saopćenju u kojem je objavilo imenovanje Aymana al-Zawahirija za nasljednika Osame bin Ladena.
„Borit ćemo se protiv njih svim snagama i pozivamo narod (islamski) da se bori protiv njih svim mogućim sredstvima sve dok ne budu protjerane sve napadačke vojske s islamske zemlje i dok ne bude uveden šerijat", navodi se u saopćenju.
(FENA/em)
NASLJEDNIK BIN LADENA
Ayman al-Zawahiri određen za novog vođu AL-Qaide
Arhiva 16.06.11, 11:00h
PODIJELI NA
24 SATA
Ovo su najopasnije države u Europi: BiH zauzela visoku poziciju, građani se ne osjećaju sigurno?
Sarajevo postaje turistički centar svijeta: Juli rekordan po broj putnika na sarajevskom aerodromu
Posjedujete li Golf? Mogući kvar bi mogao biti opasan po život
Hoće li Palestinci napokon prodisati: Vlasti pozvale na globalni pritisak na Izrael da otvori granične prelaze
Ayman al-Zawahiri je imenovan za čelnika Al-Qaide umjesto Osame bin Ladena, kojega je početkom maja ubila specijalna američka jedinica u Pakistanu, objavila je ekstremistička mreža u četvrtak, u saopćenju na internetskoj stranici