FOTO BLIN/SEDAM DANA UŽIVANJA ZA BANJALUČKE LJUBITELJE POZORIŠTA

Predstavom 'Matica' Ateljea 212 počeo Teatarfest Petar Kočić 2011

Arhiva 08.06.11, 11:44h

Već tradicionalna pozorišna manifestacija 'Teatarfest Petar Kočić 2011', koja je ove godine obilježena novom dramom - postdramskim pozorištem, otvorena je sinoć u Narodnom pozorištu RS u Banjaluci. Prvo veče festivala publika je uživala u predstavi 'Matica', autora Gorana Petrovića i reditelja Rahima Burhana u izvođenju pozorišta 'Atelje 212' iz Beograda.

Otvorena tradicionalna pozorišna manifestacija u BanjaluciOvaj pozorišni događaj, koji će trajati od 7. do 13 juna, svečano je otvorio ministar prosvjete i kulture u Vladi RS Anton Kasipović, a mnogobrojne ljubitelje pozorišne umjetnosti pjesmom 'Moja republika' pozdravili su i članovi etno grupe 'Trag' iz Laktaša.

Direktor Narodnog pozorišta RS, Nenad Novaković istakao je da je pozorište nastavlja da radi i opstaje i pored dominantnih oblika kulture: filmova, televizije, videa, savremenih tehnologija i naravno popularne kulture.

- Stvarnost je da danas tradicionalni oblici umjetnosti pozorište i knjiga doživljavaju veliku krizu, ali još uvijek pronalaze svoje mjesto među nama koji smatramo da postoje daske koje život znače - rekao je Novaković.

Otvorena tradicionalna pozorišna manifestacija u BanjaluciPrema njegovim riječima, Banjaluka i Republika Srpska smatraju da je pozorište potrebno, a da to najbolje potvrđuje podatak da će na ovogodišnjem Tetarfestu biti prikazano ono što je najbolje.

- NPRS kao institucija kulture koja njeguje umjetnički, pozorišni i posebni estetski izraz je reprezent nacionalnog i državotvornog sa ovih naših prostora. Tradicija duža od osam vijekova ne smije i ne može se iznevjeriti. Mi znamo da stojimo čvrsto na ramenima prethodnih generacija pozorišnih entuzijasta, ali itekako prihvatamo i razumijemo obavezu da moramo ostaviti čvrste temelje i čist obraz generacijama koje dolaze i poslije nas - kaže Novaković ističući da su gosti festivala prihvatili poziv, jer znaju da dolaze kod prijatelja, ali i ljudi koji kulturom brane svoju državotvornost, interese i znaju šta je pozorište i šta je umjetnički istinski kvalitet.

- Svjesni smo vremena u kojem živimo i na sebe smo preuzeli obavezu i ulogu da stvaramo iluziju boljeg sadašnjeg trenutka, ali i nade da nam je sutrašnjica izvjesnija. Bez te doze optimizma današnje pozorište koje kroz vijekove civilazacije opstaje ne bi imalo svoju funkciju, svrhu i značaj. Ovaj tradicionalni festival umjetnosti na daskama koje život znače je za Banjaluku i RS prvorazredna kulturno-umjetnička manifestacija na osnovu koje mi u pozorištu računamo vrijeme prije i poslije festivala - istakao je Novaković.

On je naglasio da ne smijemo da zloupotrijebimo ime krajiškog velikana Petra Kočića: 'On nam je ostavio veliko naslijeđe na koje smo ponosni, ali koje moramo i hoćemo da nadogradimo. Sa našim prijateljima po umjetničkom izrazu koji su ovih dana u Banjaluci iz svih krajeva bivše Jugoslavije mi odajemo priznanje i počast i Kočiću i svim prethodnicima - zaključio je Novaković.

Matica (Petar Kralj i Svetlana Bojković)
'MATICA' (ATELJE 212)
Glavni junak, Andrija Gavrović, zastavnik je prve klase JNA u penziji, koji odlučuje da ostane u podrumu svoje zgrade, prepunom odloženih i upotrebljenih stvari koje su obilježile prošlost na ovim prostorima.

Iz perspektive današnjeg trenutka u kojem se uopšte ne snalazi, ne prilagođava i ne želi da se prilagodi, gdje sve propada - prostor ispunjen prepoznatljivim predmetima budi u njemu nostalgiju za vremenom u kojem je živio, koje je volio, u kojem mu nije bilo 'tijesno' i u kojem je ostavio svoje najbolje godine, snagu i emocije. U tom prostoru zastavnik Gavrović, koga igra Petar Kralj, postaje živi eksponat zaboravljenog vremena i zaboravljene zemlje…

U predstavi igraju i Svetlana Bojković, Gorica Popović, Saša Torlaković, Nenad Ćirić, Uroš Rakić (Miloš Klanšček) i Dragana Đukić.


(BLIN MAGAZIN/T.GATARIĆ)