SLUČAJ BANJALUČKE 'FRUKTONE'

Prodaja zemljišta povod za nova saslušanja i optužnice

Arhiva 10.05.11, 20:10h

Prodaja zemljišta banjalučke 'Fruktone', koja se odigrala 2008. godine na po svemu sudeći prilično sumnjiv način, mogla bi da bude povod za nova saslušanja i optužnice budući da tužioci, kako saznaje 'Fokus', ispituju način na koji je to urađeno.

Protest radnika Fruktone BanjalukaTužioce, između ostalog, zanimaju i navodi da je tadašnji pomoćnik direktora Područnog centra Poreske uprave RS u Banjoj Luci Vitomir Đukić, 17. decembra 2008. godine iz nekog razloga zatražio od nadležnog suda da se isknjiži hipoteka "Fruktone" koja je dan ranije obećana kao garancija za vraćanje reprograma u visini od četiri i po miliona maraka. Đukić je kao ovlašteno lice tražio, laički rečeno, da se isknjiži nešto što nije bilo ni uknjiženo jer je iz Suda odluka o uknjižavanju hipoteke došla tek 30. decembra, znači nekoliko dana kasnije što ostavlja, kaže naš sagovornik, dovoljno mjesta da se sav prljav posao uradi. Potom je imovina "Fruktone" upravo u tom periodu pravnog vakuuma prodata firmi "Brdo promet" iz Banje Luke.

Mnogo kasnije PURS bila je prinuđena da naplati hipoteku jer "Fruktona" nije vraćala dugovanja po osnovu reprograma, ali to nije bilo moguće jer je zemljište zapravo prodato.

Tužioci Specijalnog tužilaštva, kako "Fokus" saznaje, ispituju i vezu Đukića s većinskim vlasnikom "Fruktone", Nedeljkom Popovićem, inače austrijskim biznismenom, budući da su obojica iz Kotor Varoša.

Međutim, u Specijalnom tužilaštvu RS rekli su da se ranije vodio jedan postupak u vezi s privatizacijom "Fruktone", ali da je on u nedostatku dokaza obustavljen. Na pitanje da li se tom istragom obuhvatila i prodaja zemljišta, u Specijalnom tužilaštvu RS rekli su da na to pitanje možda možemo dobiti odgovor u Okružnom tužilaštvu Banja Luka i da oni za sada ne rade na tom slučaju. Odgovor iz Okružnog tužilaštva Banja Luka u toku jučerašnjeg dana nismo uspjeli dobiti.

Ljubomir Krečar, predsjednik Sindikata "Fruktone", izjavio je da su radnici ukazivali na nezakonite radnje u preduzeću svim istražnim i pravosudnim institucijama, te da im je jedino SIPA dala odgovor da postoje sumnje u vezi s krivičnim djelom organizovanog kriminala u ovom preduzeću, te da je slučaj upućen u MUP RS, ali da MUP u tom slučaju još uvijek nije ništa uradilo.

Ljiljana Grbić, zamjenica pravobranioca RS, rekla je prije nekoliko mjeseci da Pravobranilaštvo proučava predmet banjolučkog preduzeća "Fruktona" i prikuplja informacije i dokaze oko kupoprodaje zemljišta i imovine u toj firmi i dodaje da je na osnovu naloga Pravobranilaštva RS kancelarija u Banjoj Luci o tom predmetu prikupila dodatne dokaze.

- U tom predmetu radi se o prometovanju državnog, odnosno entitetskog zemljišta u Novakovićima, kod prijedorske petlje, i u naselju Borik, gdje je sjedište "Fruktone". Sve ukupno, nešto više od 30 dunuma. Provjerava se ugovor o prometu tog državnog zemljišta. Trebalo bi da se ono vrati u vlasništvo države - kaže Grbićeva.

Ona ističe da je Pravobranilaštvo RS posredstvom Vlade RS, kad su problemi oko "Fruktone" izašli na vidjelo, dobilo kopije ugovora o prodaji zemljišta.

- "Fruktona" je 2007. godine od Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove tražila pravo korišćenja zemljišta gdje se nalazi fabrika, kao i 30 dunuma kod prijedorske petlje.

Pravobranilaštvo RS tada je dalo negativno mišljenje i osporilo taj postupak - ističe Grbićeva.

Banjaučka fabrika sokova "Fruktona" ugasila je početkom maja proizvodne pogone, nakon što je ostala bez licence za punjenje pepsi-kole. Njen većinski vlasnik Nedeljko Popović, jeste biznismen koji živi u Austriji. U fabrici tvrde da on nije ni imao namjeru da pokreće proizvodnju, nego da dođe do vlasništva nad državnim zemljištem. Sav posao za kompaniju "Pepsi" u BiH trebalo bi da preuzme Sarajevska pivara. U aprilu je Uprava za indirektno oporezivanje BiH blokirala račune firme zbog duga za PDV i akcize.

Dugovi "Fruktone" prema UIO iznose 1,4 miliona KM.

Hronologija slučaja "Fruktona"


Protest radnika Fruktone BanjalukaJoš 2003. godine državni kapital u "Fruktoni" u visini od 51,09 odsto ukupnog osnovnog kapitala preduzeća privatizovan je zaključivanjem ugovora o prodaji između Direkcije za privatizaciju RS, kao prodavca, i "Kreis Trade Industriehandel GmbH Innsbruck" Austrija, čiji je vlasnik Nedeljko Popović, kao kupca, po cijeni od 25.000 konvertibilnih maraka. Popović je, kako javljaju mediji, austrijski biznismen porijeklom iz Kotor Varoša. U novembru 2004. godine austrijski "Kreis trejd" podiže kredit kod Hipo Alpe Adria banke u visini od četiri miliona KM stavljajući tako "Fruktonu" pod hipoteku.

Većinski vlasnik Popović izjavio je tada da je to uradio kako bi osposobio fabriku za nesmetano poslovanje. U decembru 2005. godine radnici "Fruktone" održali su jednočasovni štrajk upozorenja zahtijevajući od rukovodstva da im isplati dvije zaostale plate i pet regresa, te uplati doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje. U aprilu 2007. godine Savjet za privatizaciju RS predlaže Vladi RS da se većinski vlasnik "Fruktone" oslobodi obaveze plaćanja ugovornih kazni zbog neizvršavanja poslovnog plana i zapošljavanja u tom preduzeću.

U martu 2007. godine nastaju problemi u "Fruktoni" zbog neredovnog vraćanja kredita Hipo Alpe Adria banci, koja ima hipoteku nad fabrikom. "Fruktona" 2008. godine prodaje nepokretnosti, zemljište i građevinske objekte, koji se nalaze u Banjoj Luci u Beogradskoj ulice broj 24, u naselju Borik. Kupac nepokretnosti je "Interinvest-Kreis" d.o.o iz Banje Luke.

Cijena nepokretnosti iz ovog ugovora iznosi 10.500.000,00 KM. Popović tada izjavljuje da je "Fruktona" tokom 2007. godine proizvela šest miliona litara pepsija, što je gotovo za polovinu više u odnosu na 2002. godinu, neposredno prije privatizacije preduzeća. Navodi i da je preduzeće prethodnih godina imalo problema s kreditnim opterećenjima, ali da su oni potpuno riješeni uz finansijsku podršku vlasnika banjolučke "Vitaminke".

Regulacionim planom koji je usvojila Skupština grada u novembru 2009. godine predviđa se izmještanje kompleksa "Fruktone" iz Beogradske ulice u banjolučkom naselju Borik na prostor predviđen za poslovne objekte pokraj dionice magistralnog puta M4 Banja Luka - Prijedor.

Kao razlog navodi se izmještanje fabrike iz urbane zone, ali se nigdje ne spominje da su još 2008. godine prodani zemljište i nepokretnosti preduzeća na lokaciji u Beogradskoj ulici. Poreska uprava RS u aprilu 2010. godine pokreće postupak raskida sporazuma o reprogramu poreskih obaveza sa 171 preduzećem. U saopštenju se navodi da su se na ovaj korak odlučili zbog neblagovremenog izmirivanja postojećih anuiteta odgođenih i reprogramiranih obaveza, kao i neplaćanje tekućih obaveza na koje su se dužnici obavezali.  Među najvećim dužnicima je i "Fruktona".

U maju 2010. godine proizvodni pogoni "Fruktone" su ugašeni, izgubljena je licenca za "Pepsi". Poreska uprava blokirala je račun ove fabrike zbog neizmirenog duga koji je dostigao iznos od sedam i po miliona KM. Zbog dugovanja isključena im je i struja, voda, telefoni. Radnici su u štrajku zbog neisplaćenih posljednjih sedam plata i doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje u posljednjih deset godina. Većinski vlasnik iz Austrije javlja da on više nema snage  i za "Fruktonu" predlaže stečaj.

(FOKUS/ds)