Fajonova je, međutim, istakla da je EU suočena sa krizom imigranata iz Sjeverne Afrike, zbog čega neke desničarske vlade dovode u znak pitanja šengenski sporazum.
- Trenutno je u toku veoma opasna debata o tome. U takvoj situaciji bi bilo kakvo kršenje pravila bezviznog putovanja predstavljalo opasnost bezviznog režima za jednu ili više zemalja zapadnog Balkana - rekla je Fajonova.
NN: Ovih dana proslavljamo Dan Evrope. Kakvu poruku imate za građane BiH?
FAJON: Za BiH je Dan Evrope veoma važan podsjetnik da bi zemlja trebalo mnogo više da uradi kako bi napredovala evropskim putem. Ali to je odgovornost vaših političara. Veoma je žalosno da BiH još nema državnu vlast. Imamo utisak da se zemlja ne kreće prema naprijed, nego da naprotiv, ide unazad. Ali dok proslavljamo Dan Evrope treba da imamo na umu da BiH pripada EU i mi bismo joj željeli dobrodošlicu u EU. Ali zemlja i njeni političari moraju pokazati veću odgovornost i uložiti napor da konačno nakon predugog perioda pokrenu zemlju. To je na dobrobit svih građana. To je njihova odgovornost.
NN: Šta bi bili koraci koje je potrebno preduzeti na tom putu?
FAJON: Kao što sam rekla, veoma sam zabrinuta što BiH još nema centralne vlasti. To pokazuje političku nezrelost i neodgovornost političara prema građanima koji su ih birali. EU bi željela da vidi formiranu vlast koja funkcioniše, da parlament ima potrebnu većinu i da državne institucije normalno funkcionišu. Osim toga, potrebno se fokusirati na evropski put BiH.
Vlast |
Veoma sam zabrinuta što BiH još nema državne vlasti |
Evropa je nešto što može zemlju vući prema naprijed. Trebate jasnu viziju i perspektivu u kojem smjeru treba zemlja da ide. BiH je napravila veoma važan korak krajem prošle godine kada je dobila bezvizni režim. To je bio važan korak, ali sada treba nastaviti tim tragom. BiH mora podnijeti aplikaciju za članstvo i ispuniti sve potrebne uslove za to.
NN: Da li BiH poštuje bezvizni režim?
FAJON: Prema informaciji koju imam pred sobom, koja je još nezvanična, BiH ispunjava uslove. Nijedna zemlja članica šengena za sada nije zvanično obavijestila o bilo čemu što bi bilo suprotno pravilima šengena poput imigranata, tražilaca azila koji ulaze u šengen bilo ilegalno bilo legalno. Zbog toga sam uvjerena da BiH poštuje pravila. Ali moram dodati da mi tek očekujemo zvanični izvještaj o tome šta se dešava na granicama i o protoku građana koji putuju ka EU. Evropska komisija će polugodišnji izvještaj objaviti u junu. Treba da sačekamo još malo, ali nadam se da će izvještaj potvrditi moje ocjene. Prvi tromjesečni period je završen. Znam da su vlasti provele obimnu informacionu kampanju i upoznale građane sa ograničenjima vezanim za slobodno putovanje. Treba često podsjećati da sve na kraju krajeva zavisi od same BiH da li će zemlja ostati u bijelom šengenu. Mislim da je to velika zajednička odgovornost svih u BiH.
Opasnost |
Bilo kakvo kršenje pravila bezviznog putovanja predstavljalo bi opasnost bezviznog režima za jednu ili više zemalja zapadnog Balkana, kazala je Fajonova |
NN: Kakve su reakcije u EU na činjenicu da BiH poštuje pravila?
FAJON: Čula sam pozitivne izjave o tome, čak i od strane zvaničnika i u Evropskoj komisiji i u Savjetu EU. Bilo je i izjava u kojima je izraženo pozitivno iznenađenje, a isto se odnosi i na Albaniju. Ja se iskreno nadam da ove izjave nisu preuranjene. Suočeni smo sa teškom situacijom u Evropi zbog ilegalnih imigranata koji dolaze iz Sjeverne Afrike. Evropljani su zabrinuti, a mnoge konzervativne desničarske vlade šire populističku negativnu i nacionalističku retoriku protiv migranata i stavljaju pod znak pitanja šengenska pravila. Trenutno je u toku veoma opasna debata o tome. U takvoj situaciji bi bilo kakvo kršenje pravila bezviznog putovanja predstavljalo opasnost bezviznog režima za jednu ili više zemalja zapadnog Balkana.
NN: Kako komentarišete trenutnu situaciju u BiH?
FAJON: Jako me ražalostilo kada sam čula šta se sada dešava. BiH je sada u jednoj od najtežih političkih kriza otkad je potpisan Dejton. Građani to ne zaslužuju. Oni gube povjerenje u političare i to je jako opasna situacija. Zbog toga mislim da građani sada, dok proslavljaju Dan Evrope treba da se obrate svojim političarima, da vrše pritisak i da se konačno i političari posvete napretku njihove zemlje i evropskom putu.
(Nezavisne novine/ds)